Ve Svatojánské ulici byl včera slavnostně otevřen nový domov pro seniory za 112 milionů korun.


Do moderního objektu se bude v pondělí stěhovat 41 klientů stávajícího domova důchodců. Devět z nich při této příležitosti složilo a nacvičilo společně s terapeutkou hymnu, kterou smíšený sbor DOSE zazpíval veřejnosti. Pěl v jednotném úboru a u publika sklidil velký úspěch. Babičky a dědečkové připravili pro hosty slavnostního otevření také drobné dárky - odrátkovali novopacké kameny, které pak osobně věnovali.


Pětipodlažní budovu si přijel prohlédnout také poslanec Zdeněk Škromach, který v minulosti navštívil sousední domov důchodců a má svůj podíl na tom, že stavbu se podařilo realizovat a senioři zde najdou odpovídající zázemí. Krajský úřad zastupoval Petr Kuřík a nechyběli tu ani starostové sousedních obcí.

Zařízení

Pětipodlažní budova má vlastní kuchyň, prádelnu i kotelnu. Je zde ordinace pro lékaře, zázemí pro sestry, kanceláře pro vedoucí pracovníky. Ve třech podlažích se nacházejí jedno a dvoulůžkové pokoje s vlastním WC a sprchovým koutem. Většina z nich má balkony nebo francouzská okna. Na podlažích jsou knihovny, jídelny, místnosti pro sestry i návštěvy, koupelny, najdete zde i modlitebnu, pedikúru, ergoterapii a další prostory. Kdo zatouží po klidu a soukromí, může zavítat do pátého patra, tady je prosvětlený společenský pavilon.


Iniciátorem akce bylo město, důvodem byl doslova havarijní stav v současném domově důchodců z roku 1892, kde byli klienti ubytováni až v pětilůžkových pokojích.


Stavba nového objektu byla zahájena na podzim 2006 a dokončena letos v lednu. Zařízení se podle zástupce dodavatelské firmy Michala Pilaře rodilo v bolestech a skluz se svezl po zádech generálního dodavatele, kterým byla firma Geosan Kolín (původní termín předání červen 2007).

Investice

Na 112milionové investici se 82 miliony podílelo ministerstvo práce a sociálních věcí, 14 miliony Královéhradecký kraj a zbylou částku zaplatila packá radnice. „Děkujeme za krásné prostory, které jsou důstojné k dožití našich seniorů,“ uvedla ředitelka Ústavu sociálních služeb Dagmar Kubíčková. „Považuji to za skok z devatenáctého do jednadvacátého století a doufám, že se tu bude klientům líbit,“ konstatuje starosta Josef Cogan.


Za investici zodpovídal Zdeněk Kovařík, který může konečně volně vydechnout: „Interiér je vybaven velice dobře, stavba je betenový monolit, který určitě nespadne. A úspěchem je, že jsme ustáli vysoutěženou cenu.“


V pondělí se do nového domova ze staré budovy přestěhuje 41 babiček a dědečků. Zbylé osazenstvo přibude v únoru. A jak se do nového těší?
„Moc, bydleli jsme v hrozných podmínkách, ale vydrželi jsem to a teď budeme odměněni,“ svěřuje se za všechny sedmaosmedesátiletá Anna Kotíková. Za veřejnost, která si včera objekt prohlédla, jsme oslovili Marii Bryknarovou. „Mně se to moc líbí!“ Vdechnout život moderní stavbě přijela i herečka Luba Skořepová, která zde zároveň představila svoji novou knihu.