Oficiální název vyhlášeného programu je Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností. Pro Trutnov a okolí je k dispozici 3,5 milionu korun. „Naším úkolem bylo zkontrolovat všechny podklady tak, aby byly bez závad. Nyní budou zájemcům případnou podporu vyjadřovat památkáři v Josefově či Královéhradecký kraj. Protože peníze je potřeba proinvestovat do konce roku, je předpoklad, že výsledek bude známý již brzy,“ sdělil Hynek Beneš z oddělení památkové péče, odboru výstavby města Trutnova.

A na jaké investice mají být čerpány dotační tituly? Jejich seznam zahrnuje celý správní obvod. Peníze by tak měly plynout například na další etapu obnovy zříceniny hradu Břečtejn, na opravu kostela ve Voletinách, na nová okna fary v Horním Maršově, dokončení vstupních dveří kostela ve Zlaté Olešnici, na novou fasádu budovy Městského muzea na úpickém náměstí. Ale také na zcela soukromé objekty.

Jedním z nich je roubenka ve Rtyni v Podkrkonoší, která byla postavena v polovině šestnáctého století a představuje zajímavou lidovou architektura. Potřebuje zabezpečit statiku a opravit vnější plášť. Druhým domem je rovněž lidová architektura – původní objekt z druhé poloviny sedmnáctého století v Janských Lázních. Měl by projít celkovou opravou.

Nejvíc peněz v regionu míří pravidelně na hospital v Kuksu. Královéhradecký kraj vytvořil program obnovy, který počítá s celkovou rekonstrukcí barokního areálu, který v 18. století vytvořil hrabě František Antonín Špork. Do dlouhodobého projektu chce kraj zapojit finance z Evropské unie. Nemělo by se jednat pouze o vlastní budovu hospitalu, ale také o památky na hraběte Šporka, které jsou přímo v obci a jeho okolí.

Návštěvníci každý rok vidí, jak opravy postupují. Nová fasáda, zvýšení počtu expozic nebo fungující hodiny na věži, to jsou změny posledních dvou let. Přesto k úplnému dokončení oprav ještě chybí investovat desítky milionů korun. O menší památky ve Dvoře Králové se starají v poslední době soukromé osoby. Tento měsíc budou například znovu vysvěceny kamenné kříže v Sylvárově, které sem instalovali místní betlémáři.