Řeč je o panu Josefovi ze Dvora Králové, který v internetové reality show Vyléčení přestává kouřit. „Začátky byly těžké, ale teď si pomalu zvykám a začínám to snášet dobře,“ říká v rozhovoru pro Krkonošský deník pan Pepa, jenž v diváckém hlasování okupuje druhou pozici.

Proč jste se rozhodl skoncovat s kouřením až „na stará kolena“?
Přestat kouřit jsem rozhodně chtěl už dříve. Teď mě k tomu ještě navíc přivedlo to, že splácím dům, který musím vylepšovat. Výdaje jsou tak vysoké. A za cigarety jsem utratil opravdu dost.

Pokoušel jste se přestat už dříve?
Ano, zkoušel jsem to už několikrát, naposledy asi před čtyřmi lety.Tenkrát mě zeť přihlásil do jedné soutěže, a tak jsem nekouřil asi půl roku. Rodinné důvody způsobily, že jsem zase začal. Nakonec jsem se dozvěděl , že v soutěži vylosovali známého, který stejně kouřit nepřestal.

Co vás přimělo přihlásit se do internetové reality show?
Přihlásil mě opět zeť. Říkal mi, děláš na domě a peněz nemáš dost. Tak by ses mohl přihlásit a zároveň udělat něco pro své zdraví.

Už takřka dva měsíce jste bez cigarety? Jak velká je to po padesáti letech nepřetržitého kouření změna?
Začátky byly těžké, ale teď si pomalu zvykám a začínám to snášet dobře .

Co vám během „odvykací kúry“ činí největší potíže?
Nic konkrétního. Snažím se všemu předcházet a na kouření nemyslet.

Lidé, kteří přestávají kouřit, mají většinou najednou spoustu volného času. Jak se s tím vyrovnáváte?
Volný čas? Tak ten skoro nemám, protože se snažím zaměstnávat. Připravovat dřevo je dosti těžká práce a čas přitom utíká. Já na dřevo chodím po okolí, po naplaveném v Labi. Vybavil jsem si to u místního povodí.

V hlasování diváků si vedete velmi dobře, vypadá to, že máte šanci na celkovém prvenství. Čekal jste tak velkou podporu veřejnosti?
Jak si vedu v hlasování mi říká zeť, který soutěž sleduje. Já si k němu jednou týdně chodím přečíst vzkazy. Podpora a ohlasy veřejnosti samozřejmě velmi potěší. Mrzí mě ale zneužívání mého jména k negativním výrokům k ostatním soutěžícím. Myslím, že mě to dost poškozuje.