„Finanční odbor přijal opatření, na jehož základě nebude proplácen doklad bez podpisu dvou osob,“ řekl vrchlabský starosta. Do městské rady také půjde návrh, který zpřísní dohled nad čerpáním finančních prostředků. „Všichni zaměstnanci musí čestným prohlášením uvést své podnikatelské činnosti,“ uvedl další změnu Sobotka. Přijatá nařízení by měla zabránit, aby se v budoucnu podobné podvody opakovaly. Celá kauza vyvolala pozdvižení v řadách opozice. „Tato záležitost se nedá vysvětlit jinak než jako selhání kontrolních mechanismů,“ domnívá se Josef Chvalina (ČSSD) .


Otázkou zůstává, proč radnice uvedené změny nezavedla dříve. Podle zastupitele Lukáše Teplého (SNK ED) se totiž spekulace ohledně Lustykova „nestandartního“ jednání vyrojily už před dvěma lety. Teplý společně s kolegou Petrem Jüptnerem (SNK ED) vznesli námitku, že Lustyk zřejmě dodává úřadu spotřební materiál skrze vlastní firmu. „Tehdy pro to nebyly důkazy,“ tvrdí Teplý. Že nešlo o nic konkrétního potvrzuje i starosta. „Nikdy jsem na zastupitelstvu neslyšel, že by někdo upozorňoval na to, že pan Lustyk krade. My jsme o ničem nevěděli,“ zdůvodňuje načasování změn Jan Sobotka.

 

Kauza Lustyk

Bývalý vedoucí odboru vnitřních věcí Roman Lustyk smyšlenými nákupy zboží městskou pokladnu připravil minimálně o půl milionu korun. Úředníkovi pro podezření ze spáchání podvodu hrozí tři roky vězení.