„Dopravní nehody na přechodech pro chodce jsou složitou záležitostí. Většina jich je zaviněna spíše chodcem, který si myslí, že má absolutní právo na přechodu a někdy přímo skočí pod projíždějící auto,“ říká vedoucí Dopravního inspektorátu trutnovské policie Petr David. Podle pravidel silničního provozu může chodec vstoupit na přechod s ohledem na blížící se vozidlo. Nemá absolutní přednost na přechodu. Řidič má zase přijet k přechodu takovou rychlostí, aby byl schopen auto včas zastavit.

Často se na nehodách na přechodech pro chodce podepisuje právě rychlost. „Provádíme preventivní akce zaměřené na měření rychlosti. Dost využíváme i stacionární radary, které mají pro řidiče informativní charakter a jež se dávají právě do míst, kde jsou větší výskyty přechodů pro chodce,“ poznamenává David a pokračuje: „S radarem jsou kolegové venku denně. Často také reagujeme na to, kde dojde k dopravní nehodě.“

Trutnovští policisté chystají zvláštní akci zaměřenou na chodce v největším městě okresu. „Chodci často nerespektují nařízení. Nevyužívají přechody, přelézají zábradlí, chodí přes silnici na nevyznačených místech. Měli by si ale uvědomit, že i oni jsou účastníky silničního provozu a musejí dodržovat pravidla,“ podotýká vedoucí dopravního inspektorátu.

Policisté jsou si vědomi problematických míst, na kterých dochází často k dopravním nehodám. V Trutnově se jedná například o ulici Na Struze. Ulice Polská, kde nedávno srazil muž na přechodu chlapce, prý problematická není. „Díky kruhovému objezdu se tu doprava zpomalila, což přispělo k bezpečnosti,“ vysvětluje Petr David. K problematickým přechodům pro chodce ještě patří v Trutnově například přechody u kruhového objezdu směrem na Poříčí a pod kinem, které jsou umístěny v nevhodných místech.

Ředitelství silnic a dálnic uvolnilo peníze a každý dopravní inspektorát si má vybrat tři přechody na komunikaci I. třídy, které budou rekonstruovány podle nových norem. „Jeden jsme vybrali v Úpici, druhý bude Na Struze a třetí zřejmě na Vrchlabsku, kde je vysoká frekvence projíždějících vozidel,“ dodává David.