Útok pro lesy nebezpečného kůrovce zatím nehrozí. Obavy z jeho invaze jsou díky větrné kalamitě, kterou si nejvyšší české hory prošly na začátku roku, ale namístě.
V národním parku padlo orkánu za oběť asi 70 tisíc kubíků dřeva. „Teď už víme, že se tohle číslo ještě zvýší. Možná o dalších 10 tisíc. Škody se vlastně stále sčítají,“ řekl pracovník Krkonošského národního parku Hubert Závodský.
Právě na množství volně ležícího dřeva a následné úspěšnosti jeho odstraňování závisí přemnožení brouka kůrovce. „Děláme všechno proto, aby se nám podařilo polomy zlikvidovat do zákonem stanoveného data, kterým je 30.červen,“ uvedl Pavel Blažek z KRNAP.
„V současnosti je zpracováno asi 35 tisíc kubíků dřeva, tedy zhruba 45 procent,“ řekl k průběhu likvidace následků orkánu Závodský. Pokud by se ale odumírající stromy nepodařilo včas odklidit, reálná hrozba další, v tomto případě kůrovcové kalamity, tady je.
„Když se objeví letní teploty, nastanou pro lýkožrouta ideální podmínky k množení. Je proto nutné polomy včas zlikvidovat, nebo je alespoň na místě odkornit. Jinak dojde k napadení zatím zdravých stromů. Ty jsou ale bohužel po uplynulém suchém roce také oslabené, takže k napadení silně inklinují, “ dodal Blažek. Poslední taková kůrovcová kalamita postihla Krkonoše před deseti lety.
Nadměrné množství dřeva se také negativně odráží na jeho ceně. Ta se oproti té původní snížila už o jednu čtvrtinu.