Například v loňském roce lékaři v Oblastní nemocnici Trutnov provedli 170 interrupcí. Na druhé straně asistovali u devíti stovek porodů. „Důvody pro obecně klesající tendence interrupcí jsou dva. Osvěta a antikoncepce,“ uvedl lékař Aleš Dlouhý, primář gynekologicko – porodnického oddělení v Trutnově.
Zatímco dříve se ženy před psychicky často nelehkým zákrokem musely podrobovat zkoumání členů takzvané „komise“, dnes problematiku řeší interrupční zákon. Ten v kostce říká, že žena, která má dvě děti, se může interrupci do dvanácti týdnů těhotenství podrobit na vlastní žádost. Ceny za zákrok jsou různé a nemocnice si je určují samy. Konkrétně v Trutnově přijde na částku kolem tří tisíc korun. Žena, která má jedno nebo žádné dítě, musí mít mezi dvěma eventuálními potraty lhůtu minimálně půl roku. Pokud ji nesplňuje, musí dítě donosit.
„Interrupce není ani pro nás, lékaře, nikdy ničím příjemným. Striktně však zde dodržujeme legislativní normy. Pokud má matka zdravotní komplikace, zákrok může podstoupit i v případech, které tento zákon vymezuje. Ze zdravotních důvodů jsou podle něj všechny interrupce hrazeny zdravotnickými pojišťovnami,“ přiblížil problematiku Aleš Dlouhý. Připustil, že v trutnovském regionu se čas od času přihlásí k provedení interrupce ženy z Polska. „Polskou legislativu přesně k tématu neznám, ale vím, že je velmi přísná. Proto tyto ženy zkoušejí, zda by u nás neuspěly.
My jim však provést interrupci nesmíme. Za to by nás tady zavřeli. Někdy jde o velmi zoufalé ženy, které ale musíme poslat domů, aby si řešily situaci tam. Není jiné východisko,“ upozornil primář Dlouhý. Antikoncepci je podle něj potřeba „šít ženám doslova na míru“ podle věku a zdravotních podmínek. „Možností je dnes hodně. Nejrozšířenější, je hormonální antikoncepce,“ řekl Dlouhý. S volným prodejem těchto prášků v lékárnách by však nesouhlasil. „Ženu je třeba individuálně po zdravotní stránce sledovat, mluvit s ní a doporučovat pro ni nejvhodnější řešení,“ dodal primář Dlouhý.
ME ve fotbale 2024:
Vše o české reprezentaci, zápasy, výsledky i zprávy ze světa fanouškůPočet interrupcí na Trutnovsku klesá
Trutnov - Ženy, které nechtějí rodit, se dnes proti početí chrání mnohem účinněji a k mateřství přistupují daleko zodpovědněji než dříve. To vede podle odborníků ke klesajícímu počtu interrupcí.
Kliknutím zvětšíte
LIDSKÝ ZÁRODEK. Pouze do dvanácti týdnů těhotenství je možné zdravé matce provést interrupci. Později pouze ze zdravotních důvodů. Na ultrazvukovém snímku je třináctitýdenní plod.
|
Foto: archiv