Ani cena rýže se nemění. Rozdíly ale už teď můžete zaznamenat mezi jednotlivými výrobci. Především v supermarketech stojí rýže, prodávaná pod vlastní značkou, výrazně levnější. Například v jednom z řetězců jsme našli kilo rýže ve varných sáčcích za 31 korun, ale také za 65 korun. V obou případech se mělo jednat o dlouhozrnnou odrůdu. U ochucených druhů, například jasmínové nebo basmati, musí zákazník počítat s výrazně vyšší cenou. Ta se pohybuje od osmdesáti až sto korun za kilogram.

V případě brambor se zatím ceny také nijak zvlášť nemění. Pokud by ale stoupla cena rýže, očekávají odborníci i růst cen dalších potravin, které je mohou nahradit. Zvýšený zájem by tak mohl přinést i vyšší cenu. Loňská úroda byla dobrá, stejně jako u jiných surovin tak bude záležet na dohodě mezi zemědělci a nákupními řetězci.

Celkově se v posledních dvou měsících ceny ustálily. Lidé našli cesty, jak nakupovat levněji. Jedná se o prodejní akce, kdy markety nabízejí některé zboží za zvýhodněnou cenu. „Když si třeba koupím kartón mléka, tak mi to vydrží do další akce. A litr mě vyjde na jedenáct, dvanáct korun, jako před zdražením,“ prozradila svůj způsob paní Petra ze Dvora Králové.

Právě „souboje“ supermarketů jsou nejspíš za současnou stagnací cen. Stále více jich zavádí vlastní značky, které dokáží konkurovat zavedeným názvům. „Kupuji si pravidelně třeba Clever nebo Tesco. Také Karlův dvůr je podle mých zkušeností dobrá značka,“ sdělila jedna z nakupujících žen ve Dvoře Králové. Výkyvům celosvětové ekonomiky se neubráníme. Kdyby nebylo globálního zdražování, taky by se u nás nezdražovalo. To si myslí ředitelka analytické společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Podle ní jsme na globální vlivy citliví, protože většinu potravin dovážíme. Není proto nic divného, že se k nám přenášejí například problémy s nedostatkem rýže. „Zkrátka záleží na celosvětovém trendu a nemůžeme s tím nic dělat,“ konstatuje ředitelka Next Finance.

Odhady, kdy by se růst cen potravin měl ve světě zastavit, se různí. Některé hovoří o třech a některé dokonce o deseti letech. „Já bych ale v tomhle ohledu byla poněkud optimističtější,“ říká Markéta Šichtařová. „Cena potravin je provázaná s kurzem dolaru a s přesuny na finančních trzích. V okamžiku, kdy začne dolar vůči euru posilovat, změní se spousty věcí. Například začne klesat nebo stagnovat cena ropy a komodit, to znamená také potravin.“

Vzhledem k tomu, že by dolar měl začít výrazněji posilovat koncem roku, mohl by současnému zdražování dojít dech už za pár měsíců.