Podobný předpis, který stanoví podmínky za kterých je umožněn prodej a vystavování zboží mimo „kamenné“ obchody, má už delší dobu například Hostinné. Tady si občané také stěžovali na vzhled historických budov, které byly ověšeny například spodním prádlem. Nyní tu musí každý z podnikatelů požádat o povolení, když chce něco nabízet, například v podloubí. Navíc musí dodržovat podmínky, jinak výjimka okamžitě končí.

Něco podobného bude možné také ve Dvoře Králové. Tady se vyhláška týká Masarykova náměstí a přilehlých ulic. Právě tady je nejvíc různých stojanů, krabic a beden, které zabírají často víc než polovinu chodníku. „Do začátku dubna, kdy vstoupí vyhláška v platnost, připravíme podmínky, za kterých bude možné případně udělit výjimku,“ vysvětlil místostarosta Jan Bém.

Město ale chce především zlepšit vzhled historického centra, s mnoha výjimkami tak podnikatelé počítat nemohou. Jeden z konkrétních případů, kterého se vyhláška dotkne, je květinářství naproti Staré lékárně na náměstí Odboje. Ve všech případech se bude posuzovat dodržování dopravních předpisů, především šířka chodníku. Ta má být alespoň 120 centimetrů. „Ke každému případu budeme přistupovat individuálně a posoudíme ho. Proti prodeji květin asi nikdo nic mít nebude. Otázkou je ale právě šířka chodníku,“ doplnil místostarosta.