Sdružení přátel piva ocenilo produkt Pivovaru Rohozec. Jeho světlé výčepní pivo Podskalák se stalo Desítkou roku 2009. V klání o pivovar roku navíc skončil na druhém místě Pivovar Svijany.
Podskalák je podle Františka Jungmanna, ředitele Pivovaru Rohozec, klasickým představitelem tradičních poctivých českých piv. „Je to pivo se svěží chutí a lehkou hořkostí, které je vhodné po těžké práci nebo po náročném sportovním výkonu. Zažene každou žízeň, optimálně doplní ztracené tekutiny a energii,“ chválí Jungmann „svou“ desítku.
Takzvané desítky čili výčepní piva, tvoří 63 procent z celkového výstavu všech pivovarů v České republice. Proto je tato kategorie pravděpodobně tou vůbec nejsledovanější. „Získat tento titul je pro náš pivovar velmi cenné, protože právě mezi desítkami je velmi tvrdá konkurence,“ pochvaluje si František Jungmann.
Pivovar Rohozec tímto vítězstvím navázal na předchozí úspěch Podskaláka, kterým bylo rovněž 1. místo na prestižní degustační soutěži Dočesná 2009, která se konala v září.
Světlé i polotmavé
Úspěch na tradiční soutěži Sdružení přátel piva, jejíž vyhodnocení proběhlo v restauračním Klášterním minipivovaru na Strahově, je však ještě o něco cennější.
Další úspěch zaznamenal Pivovar Rohozec v kategorii polotmavých piv. Ta se vyhlašuje mezi pivy od polotmavých a řezaných jedenáctek až po piva vícestupňová. Řezaný Skalák v této kategorii skončil na třetím místě.
„Myslím si, že toto umístění jen podtrhlo celkový úspěch Pivovaru Rohozec v soutěži,“ dodává Jungmann.
Pivovar Rohozec již začátkem listopadu dosáhl úrovně prodeje jako za celý rok 2008, tedy více než 53 tisíc hektolitrů. Předpokládá se, že za celý rok to bude více než 61 tisíc hektolitrů, což představuje meziroční nárůst 15 procent.
Úspěch pivovarů z regionu ještě podtrhl Pivovar Svijany, který se stal druhým nejlepším pivovarem roku. Zvítězil Pivovar Herold Březnice, třetí skončil rodinný pivovar Bernard z Humpolce.