Jako první připomíná historický mezník, který významně ovlivnil národní obrození, výstava v muzeu. Ta se zaměřila na běžný život v první polovině 19. století , kdy Hanka žil, a to ve městě i na vesnici. „S touto dobou se návštěvníci seznamují pomocí soudobých oděvů, vybavení domácností, nábytku a dalších exponátů našeho i dalších muzeí,“ vysvětlila ředitelka Šárka Hulíková. Výstava bude otevřena až do září.
Do oslav se už zapojila také knihovna Slavoj. Zvolili tu netradiční formu. Od dneška mohou občané nosit rukopisy, které mají v držení. „Může se jednat o rodinné kroniky, staré deníky nebo ručně psané kuchařky,“ vysvětlila organizátorka Marta Staníková. Dokumenty knihovna po skončení výstavy majitelům vrátí.


Veřejnost si staré tisky bude moci prohlédnout na konci prázdnin. „Věříme, že se nám opět najít zajímavé exponáty,“ dodala Staníková. V loňském roce s pomocí čtenářů vznikla výstava starých knih, kde se objevil tisk z roku 1790. Při první podobné expozici, složené z různých vydání Němcové Babičky, bylo k vidění 2. vydání z roku 1862.