Měli by se obyvatelé příhraničních okresů východních Čech mít na pozoru, ženy bedlivěji opatrovat kabelky a muži si více hlídat své peněženky? Zřejmě ano. Poté, co se stala Česká republika členem schengenského prostoru, loupeží a krádeží zde totiž výrazně přibylo.
Na Trutnovsku přibylo „strak“
Největší nárůst loupeží ve srovnání s prvními čtyřmi měsíci loňského roku zaznamenal trutnovský okres. Od ledna do konce dubna se tu letos loupilo o 85 procent více. Náchodský okres je za ním hned v závěsu, loupeží tu přibylo o 75 procent. Další prvenství si připsalo Trutnovsko v počtu spáchaných vloupání. Údaj za letošek stoupl ze 187 případů na nynějších 277.
Traktory mizí za hranicemi
Policejní statistiky o trestné činnosti „před a po Schengenu“ se přitom různí. Podle odhadů náchodské republikové policie vzrostla od prosince zločinnost v tomto okrese zhruba o pětinu.
„U většího počtu trestných činů s neznámým pachatelem nyní máme častěji podezření na cizince. Jde zejména o krádeže a vloupání do aut, rekreačních chat, krádeže nafty. Oproti loňsku jsme zaznamenali vzestup počtu případů trestné činnosti zhruba o pětinu,“ řekla náchodská policejní mluvčí Eva Prachařová.
Náchodští policisté řeší dokonce i krádeže traktorů a stavebních strojů. „Je to daň za nedostatek důkladné kontroly hned na hranicích. Než se majitel vzpamatuje a událost oznámí, jsou stroje už dávno v Polsku,“ uvedla Prachařová.
Podezření na organizované polské zločince měl i majitel královéhradecké bezpečnostní agentury a také autoškoly Bohuslav Šlechta. Letos v březnu přišel o zaparkovaný traktor v hodnotě čtvrt milionu korun.
Oproti tomu cizinecká policie zaznamenala radikální pokles a naopak předkládá čísla opačná. „Od ledna do dubna loňského roku jsme v celém kraji řešili 26 trestných činů spáchaných cizinci. Letos to bylo jen 12. Ještě větší pokles je u vyhoštění cizinců. Vloni jsme jich za první čtvrtletí udělili 90, letos jen jednatřicet,“ uvedla mluvčí východočeské cizinecké policie Radka Mašková.