Důvodem byl velice špatný zdravotní stav a vysoký věk. „Po podrobném lékařském vyšetření, včetně ultrazvuku a rentgenu, které provedli veterináři Jiří Váhala a Lukáš Pavlačík, bylo rozhodnuto o definitivním uspání samce tygra ussurijského Semjona,“ sdělila Jana Myslivečková z odboru propagace.

V posledních týdnech se u „hlavy“ chovné tygří skupiny objevily zdravotní potíže a byl léčen na předpokládanou špatnou funkci ledvin. Jeho zdravotní stav se však prudce zhoršil. „Celkové vyšetření prokázalo potvrzení původní diagnózy. Ultrazvukové vyšetření ukázalo ledviny plné cyst. Protože toto onemocnění již nebylo léčitelné, bylo rozhodnuto o ukončení jeho života. Následná pitva prokázala těžké poškození ledvin, neslučitelné se životem,“ doplnila informace Myslivečková.

Semjon ale zoologickou zahradu neopustí. Zůstane nejen ve vzpomínkách, ale pomůže i se vzděláváním malých návštěvníků zoo. Jeho kostra a kůže se stane základem pro dermoplastický preparát. „Rozloučení se Semjonem, který byl populární u řady návštěvníků a velmi oblíbený pro svou úžasnou povahu chovateli, bylo velmi smutné. Nicméně druhého března by se dožil osmnácti let a to je u ussurijského tygra skutečně požehnaný věk,“ dodala Jana Myslivečková. V zajetí se totiž tygři dožívají asi patnácti let.

Semjon se narodil v 2. března 1992 v ZOO Mnichov a v roce 1995 přišel do Dvora Králové. Dlouho žil se samicí Eurékou, měli dva potomky, se samicí Ninou dokonce deset. Během posledních pěti let bylo odchováno pět jeho mláďat.

Tygři ussurijští v přírodě žijí převážně v povodí řeky Ussuri na Dálném východě. Populace v asijské přírodě je již velmi malá a zřejmě čítá zřejmě jen kolem 150 jedinců. Naopak ve světových zoo žije asi tisíc tygrů.