Ve volebním klání bude Sobotka mít podpor tří politických subjektů: Unie svobody – Demokratické unie (US–DEU), Volby pro město (VPM) a Strany pro otevřenou společnost – Hradeckého demokratického klubu (SOS–HDK). „Chtěl bych, aby Krkonoše měly zástupce v Parlamentu České republiky, aby se někdo staral a zajímal o tento region jako celek. To je pro mě hlavní motivace,“ uvedl starosta.

V práci na vrchlabské radnici by chtěl podle svých slov pokračovat i v případě úspěchu. „Určitě bych rád skloubil obě ty práce, tak jak je v naší zemi běžné, a nemyslím si, že bych opustil místo starosty,“ vysvětlil Jan Sobotka, který v čele radnice stojí od roku 1998. Ve volebním obvodě číslo 39 jej však podle všeho nečeká snadný úkol. Největším favoritem na senátorské křeslo totiž zůstává starosta Trutnova Ivan Adamec. „Vzhledem k tomu, že jsem nabídku na kandidaturu přijal, tak si myslím, že to úplně bez šancí není,“ dodal Sobotka.

Vedle uvedeného starostovského dua se do Valdštejnského paláce na podzim pokusí proniknout trutnovský lékař Pavel Trpák (ČSSD). Kandidaturu za Stranu zelených pak potvrdil rovněž hornomaršovský ekolog Jiří Kulich. Seznam uchazečů o Senát se podle všeho ještě rozroste. Svého adepta budou mít i Evropští demokraté. Již dříve se objevily spekulace, že by se jím podle všeho mohl stát černodolský starosta Zdeněk Kraus. Oficiální rozhodnutí zatím ale nepadllo.