Od září 2004 lze obor všeobecná zdravotní sestra studovat jen na vysokých nebo vyšších odborných školách. Na střední škole ho nahradil obor zdravotnický asistent. Absolventi tohoto oboru zakončeného maturitní zkouškou ale často nemají zájem o práci ve zdravotnictví. Letos obor ukončí 3900 studentů, ale už teď je jasné, že do praxe nenastoupí ani třetina z nich. Absolventi často odjíždějí za lépe placenou prací do ciziny. Řešením by mělo být lepší finanční ocenění práce sester a opětovné zvýšení počtu pomocného personálu.
Například v Trutnově, kde studují zájemkyně střední zdravotnickou i vyšší odbornou školu, jen málokterá zvolí pro svou budoucí existenci práci sestry v nemocnici.
„V minulosti byla spolupráce se školou v umísťování absolventek velmi dobrá. Nyní k nám pracovat vůbec nepřicházejí. A to i přesto, že právě u nás probíhá jejich praktická výuka,“ informoval tiskový mluvčí trutnovské nemocnice Miroslav Nývlt. „Příčinou kritického nedostatku zdravotních sester je částečně změna systému vzdělávání středního zdravotnického personálu, ale i to, že absolventky odcházejí pracovat mimo zdravotnictví,“ dodal Nývlt. Do naplnění potřebného stavu chybí v Trutnově zhruba 16 sester a 2 porodní asistentky. Průměrná mzda za první čtvrtletí letošního roku činila u zdravotních sester, zaměstnaných v nemocnici, zhruba 18.500 korun.
Soukromá Česko–německá horská nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí zaměstnává téměř stovku sester, ale i zde shánějí další personál. Zvláště na oddělení ARO, chirurgii, do gynekologicko–porodnického oddělení i pro následnou péči. V královédvorské nemocnici je situace lepší, tam chybějí do počtu jen dvě zdravotní sestry. Zcela bez problémů je v regionu zdravotnické zařízení Rehamedica Žacléř, které se specializuje na rehabilitační péči. Je tam zaměstnáno 15 sester. Žádné další neshánějí.