Jeho představitelé chtějí v Trutnově vybudovat dvojjazyčnou školu, která nemá v zemi zatím obdoby. Výuku by centrum mělo zahájit už v září příštího roku.

„Naše motivace je jednoduchá. V Česku se usídluje stále více holandských rodin, které mají se vzděláváním svých dětí problém. Chceme jim tedy umožnit, aby se jejich potomci především naučili česky, překonali jazykovou bariéru a mohli se začlenit do českého vzdělávacího systému,“ vysvětlil člen sdružení Vlastimil Kováč.

Česky se budou učit také malé děti

Záměr předpokládá vytvoření několika stupňů: Mateřské školy pro děti od čtyř do šesti let, kterým formou her a básniček proškolení lektoři vštípí základy českého jazyka. Pak by se školáci připravovali na prvním stupni chystaného česko–nizozemského centra na integraci do české školy. „Nechceme, aby ztratili svůj rodný jazyk. Žáci by se učili nejen o českých dějinách, ale také o nizozemské kultuře, zvycích a historii,“ upozornil Kováč.

Pod svá křídla má holandské žáky přijmout Základní škola kpt. Jaroše. „Druhý stupeň budou Nizozemci absolvovat už s českými školáky. Zařadí se tak lépe do kolektivu a budou se moci připravovat na další studium,“ doplnil Vlastimil Kováč.

Kromě školky a prvního stupně bude v novém centru k dispozici takzvaný přípravný, specializovaný, ročník. Má fungovat podle potřeby pro děti, které již věkově nemohou absolvovat všechny základní ročníky, s cílem dostatečně zájemce jazykově předzásobit pro výuku v česko–nizozemských ročnících druhého stupně, případně na středních školách.

Iniciátoři zámeru už mají vytipované prostory, kde by chtěli své zařízení vybudovat. Zatím však o nich mluvit nechtějí. „Budova, kterou jsme si vyhlédli, patří městu. Účastníme se soutěže na její využití, takže před rozhodnutím nebudeme nic konkrétního prozrazovat,“ prohlásil Vlastimil Kováč.

Jisté je, že chystaným projektem, který bude hotov během jednoho měsíce, bude sdružení usilovat o zafinancování zámeru z evropských fondů. Náklady na vybudování školy totiž představují 30 milionů korun. Kromě tříd tu má vzniknout nizozemský park s tulipány, sportoviště, ale také ubytovací prostory. Předpokládá se totiž, že do školy se přihlásí žáci nejen z Libereckého a Královéhradeckého kraje, kde je počet žijících Nizozemců nejvíce, ale i z celé republiky. Zhruba dva miliony korun z uvedené částky padne na tvorbu nových učebnic. Vlastimil Kováč dnes odlétá do Nizozemska. Chce pozvat zástupce tamního ministerstva školství na návštěvu do Trutnova, aby se s myšlenkou na vybudování dvojjazyčné školy na místě seznámil a podpořil ji.