Venkov nedoplácí ani tak na nedostatek dětí, ale spíš na nezájem rodičů. Ti většinou hned od počátku potomky umisťují do „prestižnějších“ městských škol. „Vloni se nám odstěhovalo šest dětí. Pro obec jako jsme my, je to hodně. Na provoz školy budeme v tomto roce doplácet přes milion korun,“ říká starosta Čisté u Horek František Vancl. Aby zařízení nebylo „ztrátové“, museli by otevřít všech pět ročníků, což v obci, kde žije zhruba 500 obyvatel, není reálné. „Školu chceme ale v Čisté udržet,“ dodává Vancl.

Na platy učitelů a příslušné odvody vynaloží bezmála půl milionu také radnice v Horní Branné. Od září do tamní základky nastoupí 16 prvňáčků. K většímu zájmu rodiče nemotivoval ani desetitisícový bonus, který obce vypsala. Polovičním příspěvkem se snažila váhající rodiče motivovat i radnice v Dolní Olešnici. Výsledek? K zápisu přišly dvě děti. Kolik si podlimitní stav vyžádá z obecního rozpočtu, zatím představitelé vísky u Hostinného netuší. „Určitě to bude v řádech statisíců,“ tvrdí starostka Radoslava Cermanová.

Jinde ještě doufají, že se nelichotivý stav zlepší. „Přihlásily se zatím tři děti. Máme ale zprávy o tom, že se některé rodiny do obce přistěhují. Skutečný počet dětí vždycky víme až v září,“ doufá ředitelka základky ve Vítězné Marie Kropáčková. Školu, která strádá především díky „konkurenci“ v sousedním Dvoře Králové, dnes ve dvou třídách navštěvuje 22 žáků.

O osm dětí se rozroste škola v Dolní Kalné. Stejně jako v sousední Horní Kalné bude obec pro příští rok kvůli podlimitnímu stavu žáků žádat o výjimku. Naopak v klidu může být Rudník, byť i zde oproti loňsku registrují menší zájem.