VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novináři se pokoušeli vniknout do škol

Trutnovsko - V bývalém okresním městě se reportérům podařilo bez problémů vniknout do obou vybraných škol. Základní školou v Komenského ulici prošli bez problémů, a to několika patry bez povšimnutí.

23.2.2008
SDÍLEJ:

Reportéři Krkonošského deníku ve školách.Foto: DENÍK/Aleš Vaníček

Tato škola je přitom opatřena novým čipovacím systémem. „Otevřené hlavní dveře jsme měli celé dopoledne zcela výjimečně. A úmyslně kvůli rodičům, kteří si chodili pro potvrzení o tom, že jsme jejich děti přijali do prvních tříd,“ sdělil ředitel školy Roman Hásek. Čipovací systém, který mají v Komenského teprve několik měsíců, je zatím využíván zkušebně. „Děti zatím čipové karty nemají, testují je pouze pedagogové. Škola je však pod dozorem kamerového systému a pohyb v ní je monitorován. Brzy dostanou čipové karty i žáci. Školu zamykáme a chodíme dveře otvírat,“ dodal Hásek.

Ve Dvoře Králové jsou čtyři základní školy, které mají šest budov. Ve čtyřech z nich jsou vstupní dveře uzamčeny, návštěvník se musí při vstupu ohlásit v kanceláři nebo sborovně. Teprve potom se do školy dostane. Ve dvou případech jsou budovy volně přístupné. Ani tady by ale neměl případný „narušitel“ jednoduchou úlohu. V Základní škole 5. května musí projít nejprve dlouhým dvorem, na který je vidět z prosklených kanceláří. V přízemí jsou sice šatny, ale ty jsou samozřejmě zamčené. Podobná situace je v Základní škole Schulzovy sady. Tady vstoupí příchozí do chodby, kde je mimo jiné bufet s obsluhou. Budova má také zadní vchod, který má automatického vrátného.

Ani uzamčená škola ale nemusí být nepřekonatelnou překážkou. Je například možné počkat na čas oběda, kdy děti odcházejí z budovy a dveře jsou otevřené. Mezi nimi se pak poměrně lehce protáhnete do budovy. Je také poměrně snadné si počkat na opozdilce nebo na rodiče, který si jde pro menšího žáčka. Společně s ním se také do budov dostanete. Žádná ze škol nemá kamerový systém, který by sledovat pohyb po chodbách. Na druhou stranu je třeba zdůraznit, že v posledních letech dvorské školy nezaznamenaly vloupání nebo větší krádeže.

Ředitelé dvou královédvorských škol, které nejsou uzamčeny, vysvětlují situaci velice jasně. „Jsme spíše školou rodinného typu. Pokud by se tu objevil někdo neznámý, budeme to vědět. Žádné krádeže se tu za posledních několik let nestaly, jen jednou zmizelo z dvorku jízdní kolo. Bereme v úvahu také to, že se dítě může zpozdit a muselo by se do budovy dobývat. O zavedení nějakého automatického vrátného nebo kamerového systému neuvažuje,“ uvedla ředitelka Základní školy 5. května Hana Šturmová.

Podobně vidí problém se zcela uzavřenou budovou ředitel ZŠ Schulzovy sady Josef Sedláček: „Žádné problémy jsme tu neměli, jen před několika lety tu ukradl někdo z kanceláře mobil. Otevřená budova umožňuje rodičům vyřídit si potřebné věci v kanceláři. Pokud by se tu pohyboval někdo neznámý, vždycky se ho budeme ptát, co potřebuje. O montáži nějakého systému neuvažujeme. V brzké době by se měla celá budova rekonstruovat. Možná při ní dojde k nějakým úpravám.“

Také ředitel Základní školy kpt. Jaroše v Trutnově Jiří Paták zaznamenal problémy s krádežemi ve škole. „Kamerový systém nám pachatele ukázal, ale dodnes se ho nepovedlo chytit. Odcizil kabelku učitelce v kabinetu. Určitě by nám pomohl čipový systém, ale nejsou na něj k dispozici finanční prostředky. Teď nás hlavně čeká vybavovat učebny v půdních vestavbách, které jsme dostali do užívání začátkem roku,“ sdělil Jiří Paták. Nutno dodat, že i do této trutnovské školy jsme prošli zcela bez problémů a nikdo nás nezastavil. „Vše máme zaznamenáno na kameře, takže o tom, že jste v budově, víme,“ doplnil ředitel Paták. Připustil však, že kamerový systém není v problematice samospasitelný.

23.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zatímco na plátně v Kulturním domě Střelnice běžel film o filmu Hoří, má panenko a zrovna v něm hrála plesová kapela, pódium patřilo Big bandu ZUŠ Karla Halíře ve Vrchlabí a jejich rytmickým melodiím.
2

Miloš Forman pozdravil Vrchlabáky

Černý led v kopci může způsobit, že auta kloužou zcela neovladatelně.
AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Trutnov zahájil vánoční trhy

Trutnov – Nejen adventní trhy v Uffu, ale od pátku také stánky na Krakonošově náměstí pomáhají dotvářet vánoční atmosféru ve městě.

AKTUALIZOVÁNO

Ondráček nebyl zvolen do čela komise pro GIBS. Chybělo mu devět hlasů

Poslanci dnes nezvolili Zdeňka Ondráčka (KSČM) z Trutnova do čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. V tajné volbě získal 85 hlasů, do funkce mu tak chybělo devět hlasů. Jeho nominace opět vyvolala mezi poslanci debatu.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Stacionář rozšiřuje služby, hitem je cvičný byt s vařením a žehlením

Trutnov - Službu pro dvě nové cílové skupiny umožní již zanedlouho Stacionář mezi mosty Trutnov.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT