Mnozí z nich přijdou do nového. Někde však budou práce pokračovat i v dalším období. Zřejmě největší investicí do rekonstrukce školních budov v Trutnově je právě začínající obnova objektu obchodní akademie.

Bude spočívat v revitalizaci fasády objektu s hlavním cílem upravit ho tak, aby byly sníženy náklady na vytápění školy a zároveň navrácen vzhled vzdělávací instituce z počátku minulého století. O prázdninách začala výměna oken, práce budou pokračovat i v podzimních měsících. Architektonický výraz objektu po provedení zateplení naváže zejména v severním a západním průčelí na původní vzhled obchodní akademie dle dochované historické perokresby. Modernizace bude stát skoro 9 milionů korun a částečně ji Královéhradecký kraj, jakožto zřizovatel, uhradí dotací přidělenou z operačního programu životního prostředí. Základní škola Mládežnická v Trutnově nechala v létě na druhém stupni opravit sociální zařízení, především dlažbu a obklady. Od města na to získala 700 tisíc korun. Další škola V domcích dokončuje práce na výměně oken na druhém stupni.

Ve Dvoře Králové pracovali stavebníci především v Základní škole Schulzovy sady, úsek Legionářská. Budova vedle pošty potřebuje řadu úprav. Přes prázdniny se tu zaměřili hlavně na přebudování šaten. Zastaralé mřížované kóje nahradily skříňky. Došlo také k úpravám tříd. Na Základní škole Strž, která je nejmodernější, pracovníci natírali okna. V ostatních školách došlo pouze k nutným provozním opravám.

Velkou vizuální změnou prochází Základní škola J. A. Komenského v Žacléři. Zateplení včetně výměny oken nejen zlepší celkový vzhled, ale přinese i výrazné úspory při nákladech na topení. „Stará i nová školní budova je kompletně hotová, nyní se pracuje na tělocvičně. Termín dokončení je do konce října, podle dodavatele však budou práce hotové až o měsíc dříve,“ potvrdil ředitel Karel Ševčík. S novou fasádou ale příliš nekoresponduje loupající se plechová střecha. „Peníze na novou už nebyly, ale určitě o výměně uvažujeme. Ve výhledu dvou let bychom tam chtěli mít novou krytinu. Nátěr stávajících plechů by byl příliš drahý a z dlouhodobého hlediska se nevyplatí,“ doplnil starosta Miroslav Vlasák.

Snížit spotřebu energie mají také od června probíhající stavební úpravy v Základní škole Komenského 103 v Jilemnici. Projekt s rozpočtem 9 milionů korun, na který radnice získala 4,6 milionu z Fondu soudržnosti, zahrnuje kompletní zateplení objektu, včetně výměny oken, zateplení fasády, střechy a dveří. „Třídy už jsou hotové, do poloviny září budou ještě práce pokračovat venku,“ potvrdil Martin Šnorbert, vedoucí odboru rozvoje a místního hospodářství na jilemnické radnici. Díky úpravám dojde k roční úspoře energie 985 GJ.