V nejvyšších českých horách se teď rozmáhá nebezpečný snowkiting. Při něm se jezdci na lyžích či snowboardu nechají táhnout drakem po zasněžených pláních. „Toto jednání je velmi nebezpečné, neboť při vysoké rychlosti s větrem v zádech není člověk schopen zastavit na místě,“ uvedla mluvčí Správy Krkonošského národního parku Alena Machačová. Upozornila také, že se jezdci pohybují často nejpřísněji chráněnou přírodou.

Kromě nebezpečí, že strhnou masu sněhu a ohrozí lavinou sebe i jiné, představují tito lidé i nebezpečí pro unikátní přírodu arkto-alpínské tundry. „Častým argumentem přestupců je, že hory jsou pokryty sněhem. To však svědčí o naprosté neznalosti poměrů na hřebenech hor. I když je na většině míst dostatečná sněhová pokrývka, na větrem vyfoukávaných hřebenech může být pouhých pár centimetrů sněhu,“ upozornila Machačová. Ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka doplnil: „Potom stačí malé množství přejezdů snowboardistů, skialpinistů či snowkitistů a příroda hor bude ohrožena.“

Strážci Správy Krkonošského národního parku a polského Karkonoskiego Parku Narodowego společně pravidelně kontrolují vrcholové lokality na obou stranách Krkonoš. Teď hledají dostupné šance, jak počínání vyznavačů snowkitingu zabránit.