Pětičlenná delegace zavítala z alpské země do Podkrkonoší poprvé. Seznámila se s městem, jeho historií i současností. Navázala rovněž první kontakty se zástupci organizací a spolků, které projevily o spolupráci zájem.

Partnerství vzniklo docela kuriózně. „V roce 2001 jsem na farmě dnešního starosty Oberbippu dojila krávy. Plnila jsem tam totiž svou praxi na vysoké škole zemědělské,“ vysvětlila úpická starostka Iljana Beránková a dodala: „Tehdy pan Bieri působil jako zastupitel. Po čase jsme byli oba zvoleni do vedení svých měst, a začali přemýšlet, jak navázat spolupráci,“ dodala.

Hosté si v Úpici prohlédli budovu Základní umělecké školy A. M. Buxton a zavítali i do místního gymnázia a střední odborné školy. Zhlédli tam též taneční vystoupení. S ředitelkou Irenou Dobiasovou hovořili o možnostech výměnných pobytů pro učitele i studenty.

Stranou zájmu delegace nezůstala ani Základní škola Lány, která se představila ekologicky zaměřenými projekty. I zde se oběma stranám nabídly možnosti spolupráce. Švýcaři se zájmem dále sledovali hasičskou soutěž v Maršově, kam dojeli na kolech, a upoutal je zajímavý výklad s pozorováním noční oblohy na hvězdárně.

Třídenní návštěvu zakončil program v nejstarším objektu Dřevěnka. Předseda občanského sdružení Chalupění Pavel Melichar hosty provedl budovou, přiblížil její vznik a historii a pohovořil o současném využití objektu. Na počest uzavřeného partnerství, které ve Dřevěnce stvrdili představitelé obou obcí smluvně, byly na zahradě vysazeny dva speciálně vyšlechtěné stromky, a to smrk a borovice.

„Věřím, že partnerství se Švýcary má budoucnost. Uvítáme další konkrétní nápady a inspiraci,“ vyzvala úpická starostka. Delegace z Čech pojede do kantonu Bern v září.