„Ordinaci zavřu jako většina mých kolegů. Pro zajištění lékařské péče bude otevřena pohotovostní služba v trutnovské nemocnici, kde bude sloužit MNarie Pavelková,“ uvedl lékař Jiří Řehůřek. “Lékaře jsme o semináři informovali, nyní je na nich, jaký k věci zaujmou postoj,“ řekl Pavel Petrů z Janských Lázní. Odborné přednášky mají lékařům přinést potřebné informace například o platbách v příštím roce. Praktičtí lékaři mimo jiné bojují za spravedlivější úhradový systém od pojišťoven.Nelíbí se jim, že za nesouhlas vyfausují ministerská nařízení.

Někdo má dnes sebe náhradu

Například Jiří Sombota odmítá akci nazývat stávkou. „Já to jako privátní lékař za stávku nepovažuji. Do Hradce jedu jen já. Moje pacienty převezme manželka, máme společnou ordinaci,“ dodal. Praktik Zdeněk Vrtala, který pečuje o klientelu v horách, zůstane v Peci pod Sněžkou, kde má ordinaci a kde zároveň bydlí. „Maršovská ordinace zůstane zavřená, ale pokud by někdo potřeboval pomoc, samozřejmě ho v Peci ošetřím. Jako již tradičně při těchto akcích využiju času k opravám domu.“ Například Jana Kunčarová bude na poliklinice k dispozici podle ordinačních hodin.

Nestávkuje každý praktický doktor

„Necítím potřebu připojit se. Mně letošní podmínky zatím tak hrozné nepřipadají. Příští rok to bude horší. Chystají se změny například v platbách za recepty. Pak bude důvod k diskusím,“ svěřila se s názorem. Lékař Tomáš Vejrych bude na poliklinice také ordinovat. „Protest podpořím vyvěšením cedule,“ řekl.