Připadá mi totiž, že je to teprve pár měsíců, kdy se Deník účastnil oslav stoletých narozenin paní Elišky Škodové. Teď oslavila rok po stovce. Tahle milá babička, nejen že je stále mezi námi, ale pořád ještě čte noviny, sleduje televizi a zajímá se o aktuální dění. To není z oblasti sci–fi.

Vede to však k úvaze nad známým rčením: „Jsi starý tak, jak se cítíš.“ Rok se s rokem sešel a ve rtyňské rodině se skoro nic nezměnilo. Občanka města opět svěže přivítala řadu přejících lidí s kyticemi a dorty. Kromě gratulací od zástupců města přijala i zprostředkované blahopřání a květiny od představitelů sociální demokracie z Parlamentu České republiky.

Eliška Škodová má velkou rodinu. Určitě hlavně ta dává jejímu životu velký náboj. Má dvě dcery, Elišku a Stáňu. Na kmeni jejich rodinného stromu vyrostli čtyři vnoučata, pět pravnoučat a dva prapravnuci. V domku na okraji Rtyně s maminkou žije šestasedmdesátiletá dcera Eliška. Loni se Deníku svěřila, že mamince z ušetřených peněz rodina koupila velkou televizi. Stojednaletá paní má totiž svůj každodenní režim. Sledovat zprávy v novinách a dění v televizi je pro ni hodně důležité. „Je to pravidlo. Každý den maminka kouká na televizi, vždy od půl osmé do půl desáté večer,“ řekla dcera Eliška Svatoňová.

Ale ani druhá dcera, jednašedesátiletá Stáňa Kulhanová, nedá na maminku dopustit. Celá rodina žije ve Rtyni, takže mají k sobě blízko.

„Loni jste trochu nešťastně v novinách uvedli, že sestra Stáňa byla koncem války nechtěným dítětem. Tak to určitě nebylo. Spíš v té těžké době vyškemraným potomkem,“ uvádí na pravou míru rodinnou anamnézu Eliška Svatoňová. Život stojednaleté maminky se podle ní od loňska nijak nezměnil.

„Bolívají ji kolena, ale jinak si na nic vlastně nestěžuje. Jediné, co jí trochu vadí, je, že ztrácí cit v konečcích prstů u rukou a nemůže spravovat třeba ponožky. To dělala vždycky ráda. Jinak byla celá léta také výborná kuchařka. Jídlo má ráda. Ale když jí dám v poledne větší porci, tak říká, že si polovinu schová na večer. Prý aby s tím pak nebyla další práce. Když je venku hezky a mamince se nechce jít ven na zahradu, tak říká, že se musí šetřit. Že prý takových krásných dnů ještě bude spousta,“ přiblížila život a pocity stojednaleté maminky Eliška Svatoňová.