Například stavební firma Maratonstav v Úpici nechce omezovat stravování zaměstnanců žádnými kupony. „Zedníci pracují každou chvíli někde jinde, těžko by se za ty stravenky všude najedli. Proto je jednodušší jim dát příspěvek na stravné ve výplatě. Dostávají od nás 35 korun na den,“ uvedl ředitel akciové společnosti Karel Šklíba. Cestovné Maratonstav lidem neplatí.

“Máme k dispozici zhruba pětadvacet aut. Lidi svážíme z celého okolí na vlastní náklady. Oni by se totiž těžko dostávali na půl šestou do práce třeba z Maršova, Libňatova, Malých Svatoňovic nebo Červeného Kostelce. Čtyřčlenné party se dopravují z domova do práce i po stavbách zkrátka za náš benzin,“ podotkl ředitel Šklíba.

Širokou nabídku zaměstnaneckých výhod tradičně svým pracovníkům dává největší výrobce automobilů v České republice firma Škoda Auto, která má také svou pobočku ve Vrchlabí. Kromě nadprůměrných mezd společnost nabízí klasické příspěvky na stravování či čtyřiadvacetihodinové úrazové pojištění, ale rovněž například pravidelný měsíční příspěvek na penzijní pojištění. Zaměstnanci si také mohou za výhodných podmínek pořídit nový vůz značky Škoda na zaměstnanecký leasing.


Krkonošská automobilová doprava (KAD) se pracovníky snaží „lákat“ zejména na jízdní benefity. „Zaměstnanci mají možnost si zakoupit roční průkazku za 109 korun a veškeré spoje provozované naší společností pak mají zadarmo,“ informovala personalistka KAD Vrchlabí Marcela Pištorová. Stejnou výhodu mohou zužitkovat rovněž rodinní příslušníci z řad pracovníků autodopravce. Šedesátikorunové stravenky společnost, podobně jako ostatní podniky, dotuje příspěvkem ve výši 33 korun.


Ve Dvoře Králové patří mezi největší zaměstnavatele společnost Juta. Její pracovníci dostávají podobně jako v jiných firmách stravenky nebo příspěvek na důchodové připojištění. Navíc tu ale mají některé benefity, které jinde nenajdeme. Velice oblíbené jsou například bezúročné půjčky, které lze získat až do výše sto tisíc korun. Téměř půl milionu korun věnuje ředitel na rehabilitaci pro pracovníky. Manažeři využívají samozřejmě služební auta, telefony a další techniku.


Zajímavostí je také horská chata v Peci pod Sněžkou, kterou nedávno Juta koupila a kam mohou zaměstnanci za velice výhodné ceny jezdit.
Stravenky mohou využívat také pracovníci městského úřadu nebo nemocnice.