VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boj na všech frontách. Za stravenky!

Východní Čechy - Nevídané. Zaměstnavatelé a odbory táhnou za jeden provaz! Dva dosavadní nesmiřitelné rivaly spojil boj proti vládnímu návrhu zrušit od poloviny roku daňové zvýhodnění stravenek.

12.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Markéta Večerková

Likvidační. Tak označují menší podnikatelé v pohostinství návrh vlády zrušit daňové zvýhodnění stravenek. Obědy placené lístky u některých tvoří až 90 procent tržeb. Hlasovat by se o tom mělo v parlamentu už příští týden.

„Je to bordel. Státní zaměstnanci je jistě mít nadále budou, na ně přispívá stát a určitě si je nevezme. A ta lůza ve fabrikách, ať si do práce vezme bandasku,“ napsal jeden čtenář do „stravenkové“ diskuse na www.hradecky.denik.cz.

Totéž potvrdil i Zdeněk Frýbort z pardubické rady odborových svazů. „Návrh se nám rozhodně nelíbí. Budeme proti němu protestovat,“ řekl.
Stát si od zrušení výhod slibuje úsporu v rozpočtu kolem jedné miliardy korun ročně. Proti vystoupili vedle odborářů i zaměstnavatelé.

„Tady jde přímo o zachování rovných podmínek mezi velkými a malými firmami. My si vlastní jídelnu nemůžeme dovolit. Velké firmy si navíc náklady ze závodního stravování odečtou z daní,“ uvedl šéf jedné svitavské textilky o 25 zaměstnancích Milan Chlebda. Firma navíc nemá ani fond kulturních a sociálních potřeb, ze kterého by se na stravování mohlo přispívat.

„Je to opatření, které by jednoznačně poškodilo malé a střední podnikatele, kteří nemají závodní jídelny,“ přisvědčil šéf Krajské hospodářské komory Pardubického kraje František Jarolím. Ne všichni v komoře ale mají stejný názor.

„Zrušení stravenek je hlavně problém odborů. Tyhle benefity poskytují spíše větší firmy, a netýkaly se proto všech zaměstnanců. Lístky byly určené na nákup teplého jídla,. Lidé si ale za ně v obchodech pořizovali jiné věci, čímž tenhle systém stejně ztrácel smysl. Zrušením stravenek by se podle mě firmám jen ulevilo a ubyla by jim značná administrativa,“ řekl František Molík z náchodské hospodářské komory.
S tímto ale řada podnikatelů vůbec nesouhlasí.


(Nejen) český Rom je tvor vynalézavý Za tisíc korun ve stravenkách sedm stovek v hotovosti. Takový je aktuální kurz mezi východočeskými Romy.
Se stravenkami kšeftují o sto šest. Papírky, za které nedostanou alkohol, cigarety ani luxusní drogerii, se jim nelíbí. Lepší jsou tvrdé koruny. „Co s takovými papírky? V krámě na ně nevracejí a do autobusu s nimi nemůžu,“ podivuje se jeden z královéhradeckých Romů. Své o tom vědí především starostové, kteří se po vzoru stravenek pokusili zavést poukázky na základní potřeby a potraviny místo zneužívaných sociálních dávek. „S poukázkami se u nás normálně kšeftovalo. Ti silnější si na ty slabší kolikrát počkali už před domem a třeba za třístovkovou poukázku na maso jim vnutili 150 korun. Spokojenost ale byla na obou stranách: Ten, co od nás dostal poukázku, měl peníze na automaty a kořalku, které potřeboval. A ti druzí si za levno nakoupili šunku,“ řekl nedávno tajemník Chrasti u Chrudimě Jiří Sochor. Kšeftování se stravenkami a jejich zneužívání je jedním z argumentů zastánců zrušení jejich daňového zvýhodnění. Hodně lidí si zvyklo za ně pořizovat i velké rodinné nákupy v supermarketech.

Jak poukázkový systém funguje?

Zaměstnavatelé i odboráři se vehementně brání návrhu vlády a poslanců ODS, kteří chtějí zrušit daňové zvýhodnění stravenek. Proč je pro ně tento systém tak výhodný a jak vlastně funguje?

Zaměstnavatel nakoupí od prodejce stravenky a za velmi zvýhodněnou cenu je prodá svým pracovníkům. Část uhradí pracovník, část firma, která si náklady přidá do daňově uznatelných položek. Ze základu daně si může odečíst až 55 procent z jejich hodnoty.

Nyní je „stravenkový systém“ ohrožen. Stát si od zrušení slibuje nové příjmy ve výši kolem jedné miliardy korun ročně. V takovém případě ale až třetina podniků varuje, že stravenky svým zaměstnancům zruší, nebo příspěvky na stravování výrazně omezí.

Podle kritiků ale stát o stejné, ne–li větší peníze přijde. Získá totiž méně na daních právě od hostinských, kterým radikálně klesnou tržby.
Pokud bude návrh na zrušení daňového zvýhodnění stravenek přijat, začne platit od poloviny letošního roku.


Anketa Deníku: Co si myslíte o rušení stravenek?


Josef Müller - 65 let

To chtějí přesunout stravování zaměstnanců do závodních jídelen? Ale co malé firmy, které si je nemohou dovolit?


Eva Rydrychová - 36 let

Mě se to nějak nedotkne, stravenky nedostávám. Ale mým známým, kteří ano, se te〜nto návrh vlády rozhodně nelíbí.


Jiří Bubák - 69 let

I když jsem důchodce, tak pracuji, a stravenky používám. Kdybych nepracoval, tak mi je to úplně jedno. I tak nejde o nic fatálního.


Ladislav Štopper - 80 let

Zrušení stravenek se mi nelíbí, s tím nesouhlasím. Nechápu, co tím Topolánek sleduje. Kde a za kolik budou pak zaměstnanci jíst?


Alice Věchtová - 27 let

Jsem už tři roky na mateřské, ale i předtím těch obchodů, kde se s nimi dalo platit, nebylo moc. Je ale fakt, že jsem je dřív používala.


Království za koně! aneb Za stravenky cokoli (názor čtenářky Deníku)


Mnohým zaměstnancům se ulevilo, stravenky a jejich výhody zůstanou zachovány. Ulevilo se malým restauracím, poskytovatelům poledních jídel a menu, a také všem obchodníkům, kteří byli ochotni „náhražku“ měny odebírat, neboť jak známo – peníze nesmrdí.V době, kdy vrcholila diskuse o tom, zdali výhody stravenek ponechat či nikoli, viděla jsem v TESCU zajímavou etudu. Velký nákupní vozík manželský pár zaplnil čtyřmi baleními krystalového cukru, o jehož použití se mohu domnívat, že byl určen asi pro včely, jednou prošívanou dekou a několika drobnostmi drogistického charakteru. Než na ně u pokladny přišla řada, měla paní pečlivě připravený paklík stravenek, doplněný několika bankovkami. Ovšem jak z hovoru mezi pokladními vyplynulo, měly za povinnost tyto nadměrné odběry cukru rozdělit do několika dílčích nákupů, ale proti zneužití stravenek žádný pokyn vydán nebyl.

Pokud budou obchodníci se smíšeným zbožím ochotni odebírat jako platební prostředky stravenky za cokoli, zneužití se nezabrání. Možná se dočkáme i toho, že stravenkami zaplatíme zájezdy všeho druhu, automobily, pohonné hmoty… Vždyť peníze jako peníze.

JANOVA, spisovatelka Jičínsko

12.3.2008
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 20 000 Kč

Všeobecné sestry bez osvědčení Zdravotní sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZDRAVOTNÍ SESTRA - bez registrace, nástup možný ihned.. Pracoviště: Nemocnice vrchlabí, s.r.o., Fügnerova, č.p. 50, 543 01 Vrchlabí 1. Informace: Martina Poláková, +420 499 502 304.

Výroba - Výroba Seřizovači 12 200 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) SEŘIZOVAČI A OBSLUHA OBRÁBĚCÍCH STROJŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 13. Poznámka: místo výkonu práce: Ontex CZ s.r.o., Vesecko 491, Turnov, , příspěvek na dopravu, příspěvek na bydlení, , kontakt: telefonicky kdykoliv, osobně: v 11 hod.,, výběrové řízení každé pondělí v 11 hod. - , Ontex, Vesecko 491, Turnov. Pracoviště: Ontex cz, vesecko 491, turnov, Vesecko, č.p. 491, 511 01 Turnov 1. Informace: Hroch, +420 722 725 955.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 080 Kč

Prodavači v prodejnách PRACOVNÍK OBCHODNÍHO PROVOZU - TURNOV. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17080 kč, mzda max. 19800 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: V ČEM JE PRÁCE NA OBCHODNÍCH JEDNOTKÁCH SPECIÁLNÍ?, Jsme v přímém kontaktu s lidmi, pro které tohle všechno děláme. S našimi zákazníky. Každý den se staráme o jejich spokojenost. Snadno poznáme, že děláme svou práci dobře; spokojeného zákazníka nepřehlédnete., , JAKÁ BUDE VAŠE ROLE U NÁS?, , Jako pracovník/ce obchodního provozu jste pro nás tou nejdůležitější osobou na prodejní ploše. Díky vám naši zákazníci dostanou to nejlepší zboží a budou se při nákupech cítit příjemně. Jednoduše řečeno, vaším nejdůležitějším úkolem je udělat našeho zákazníka spokojeného. Navíc každý den je jiný a vy se tak určitě nebudete nudit - budete pracovat na pokladně, doplňovat potraviny a péct čerstvé pečivo pro naše zákazníky. Budete kontrolovat, aby bylo zboží v regálech doplněno a zda je zajištěna čerstvost produktů a záruční lhůta. A samozřejmě, když vás zákazník požádá o pomoc, budete se mu snažit co nejlépe poradit a nezapomeňte, že s úsměvem jde všechno lépe., , JSTE PRO NÁS TEN PRAVÝ/Á?, oPovídáte si rádi s lidmi a ochota pomoci pro vás není cizí slovo , oPracujete rádi v týmu a je pro vás důležitá dobrá atmosféra , oSnažíte se dívat na prodejní plochu očima zákazníka, aby u nás měl skvělý zážitek z nakupování , oNevadí vám práce na směny , , Nemusíte být expert - všechno potřebné vás naučíme , oPozice pracovníka obchodního provozu rozhodně nemusí být posledním krokem - podporujeme kariérní růst a váš rozvoj , oPři výběru pracovních směn se vám snažíme vyjít maximálně vstříc. Můžete si u nás vybrat i částečný úvazek nebo brigádu. Nemusíte se tedy rozhodovat, co je pro vás nejdůležitější - zda je to rodina, volný čas nebo kariéra , ozískáte slevu 10 % na každý nákup v síti Tesco (po 3 měsících), oVyužijte až 6 dní rekondičního volna na základě počtu odpracovaných let, oMůžete se účastnit mnoha aktivit a událostí, které organizujeme pro vás, vaši rodinu i děti, , kontakt: osobně na pobočce obchodu, e-mailem, telefonicky všední dny od 8.00 do 15.00 hod.. Pracoviště: Ex tesco turnov, Skálova, č.p. 92, 511 01 Turnov 1. Informace: Kozlovská, +420 724 531 730.

Výroba - Výroba Správci objektů 17 000 Kč

Správci objektů strojník energetických zařízení. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Vojenská lázeňská a rekreační zařízení, zotavovna bedřichov 1, 543 51 Špindlerův Mlýn. Informace: Milan Krátký, +420 606 729 178.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letní kino na Rýchorském náměstí v Žacléři.
9

V Žacléři postavili letní biják na náměstí

Videosouhrn 16. července 2018

Tři šelmy na útěku a zbytečná smrt pod koly expresu: prohlédněte si videa dne

Obžalovaný tvrdí, že dívku nezneužíval. Prý o ni pečoval a nechával ji přespávat

Hradec Králové - „To, co je uvedeno v obžalobě, je samý lživý nesmysl,“ prohlásil v pondělí u Krajského soudu v Hradci Králové sedmašedesátiletý muž, který se zodpovídá z toho, že ubližoval čtyřem nezletilým děvčatům. Některá z nich byly jeho vnučky.

Atentát na Karla Kramáře zmařila kšanda

Vysoké nad Jizerou - Pokud by první československý premiér v historii Karel Kramář nenosil kšandy, mohl být po smrti výrazně dříve než v roce 1937, kdy zemřel.

Zlaté medaile Elhenické a Šimánové s republikového šampionátu plavců

Trutnov, Praha - Závěrečný šampionát letní sezony plavců se konal v uplynulém víkendu v Praze – Podolí v otevřené padesátce.

Oživili prvního československého předsedu vlády

Vysoké nad Jizerou /FOTO, VIDEO/ - Na osobnost Karla Kramáře, slavného rodáka, zaměřili ve Vysokém nad Jizerou pozornost při víkendových oslavách 100. výročí republiky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT