Peníze na to uvolnil Královéhradecký kraj, ve výběrovém řízení na dodavatele zvítězila firma M–Silnice. Její zástupci převzali silnici koncem dubna a před několika dny zahájili stavební činnost v prvním úseku. Harmonogram prací je nastaven tak, aby byla komunikace kompletně hotová příští rok v červnu. „Jsme samozřejmě rádi, že to takhle dopadlo. Silnici potřebujeme a o schválení dotace jsme dlouho bojovali,“ sdělil starosta obce Miroslav Sazeček.

Zahájení rekonstrukce uklidnilo pobouřenou veřejnost. Trpělivost místních lidí přetekla už v loňském roce natolik, že hrozili blokádou silnice z Vrchlabí do Špindlerova Mlýna. Nakonec byly oprávněné stížnosti ze Strážného na Královéhradeckém kraji vyslyšeny. O aktuálním stavu se občané dozvědí na veřejném zasedání zastupitelstva, které se koná 15. května.

V první etapě firma opraví úsek, který začíná zhruba jeden kilometr za křižovatkou. „Tam totiž chystají Vrchlabští novou kanalizaci. Kdybychom tam udělali novou silnici, musela by se později rozkopat. To by bylo nelogické,“ vysvětlil zástupce firmy M–Silnice Martin Buštík.

Firmu čeká v prvním úseku komunikace výstavba nového mostu přes potok a na silnici vedoucí do Dolního Dvora oprava dvou opěrných zdí. „Právě tyto zásahy si vynutí dočasnou uzavírku. Jinak jsme se Správě a údržbě silnic, která je zprostředkovatelem zakázky, zavázali, že zachováme během oprav průjezdnost. Výjimkou bude finální pokládání asfaltového koberce. Ale to je jen otázka několika dnů,“ dodal Martin Buštík.