„Moje šance, pokud by volili občané, by byly velice dobré. U zákonodárců je těžké určit, jaké jsou. Myslím však, že společně s veřejným míněním se zvyšují. A to má efekt, který se bude dál stupňovat. Věřím, že v tajné volbě zvítězím,“ uvedl při návštěvě Hradce Králové prezidentský kandidát Jan Švejnar.

Dodal, že poslanci a senátoři jsou zástupci občanů, a měli by tudíž brát v úvahu jejich názor. Uvedl, že je pro přímou volbu prezidenta v budoucnu. „V situaci, kdy občané mají přístup ke všem informacím, a to je například při volbě prezidenta, měla by jim být dána možnost, aby si vybrali přímo. V budoucnu bychom měli vážně uvažovat o přímé volbě,“ tvrdí.

Svoje dvojí občanství, české a americké, nepovažuje za překážku. „Jsem připraven stoprocentně hájit zájmy České republiky,“ řekl profesor michiganské univerzity. Na spanilou jízdu českými městy se vydal proto, aby lidé znali jeho názory. A to i přesto, že prezidenta volí poslanci a senátoři. Náklady na svoji kampaň odhaduje na půl milionu korun a platí ji ze svého.

Klausův vyzývatel "vyprodal" Střelnici

Hradec Králové/ To, co se nepodařilo mnohým hvězdám šoubyznysu, dokázal ekonom a politik. Prezidentský kandidát Jan Švejnar ve čtvrtek zaplnil velký sál Střelnice bez problémů. Někteří lidé museli dokonce zůstatstát…

Původně se veřejné setkání sJanem Švejnarem mělo konat vmalém sále, ale organizátoři zhradecké sociální demokracie změnili plány. „Po zkušenostech zjiných měst jsme besedu přesunuli do velkého sálu,“ uvedla hradecká poslankyně Hana Orgoníková. Udělali dobře. Vpřeplněném sále ina balkoně se hrubým odhadem tísnila skoro tisícovkalidí!

Na otázky posluchačů odpovídal Jan Švejnar více než hodinu. “Jsem zastáncem rychlého vstupu do eurozóny. Naše ekonomika je otevřená a jsme na to připraveni,“ odpověděl například na dotaz opřípravách přijetí jednotné evropské měny unás.

Na otázku jednoho účastníka, zda by jako prezident vyznamenal bratry Mašíny, kteří po válce při svém útěku na Západ zabíjeli, řekl: „Nedokážu si momentálně představit otázku, která je více rozporuplná. Musím uznat chrabrost a hrdinnost bratří Mašínů ijejich otce. Na druhé straně, jelikož tam došlo ke ztrátě životů, tak bych neuděloval vyznamenání. Alespoň ne momentálně,“ řekl Jan Švejnar.

Švejnarův oběd pro politické špičky? Řízek „na stojáka“

Do nepříliš přívětivého prostředí kulturního domu Střelnice pozval Jan Švejnar na oběd krajské politiky. Ale čekal na ně jenom bufet.

Hradec Králové/ Prezidentský kandidát Jan Švejnar navštívil Hradec Králové jako jednu ze zastávek na svém turné po České republice.

Oběd se nekonal, připravené byly švédské stoly. Ale protože místa k sezení nebyla, nemálo přítomných bojovalo „na stojáka“ s řízkem a marně ho na talířku nahánělo příborem.

Po celou dobu občerstvování postával kolem Švejnara hlouček, ze kterého na něj létala jedna otázka za druhou. Ostatní se zpovzdálí bezvýsledně snažili poslouchat jeho odpovědi. Avizovaný oběd se tak stal spíše tiskovkou pro pozvané.

Chumel lidí, obklopující prezidentského kandidáta, připomínal taneční útvar obvyklý na vesnických zábavách. Jen hudba chyběla. Nebyla to ale strategie, jak nejlépe oslovit přítomné?

„Naší cílovou skupinou jsou logicky zejména poslanci a senátoři. Ale pozvali jsme i význačnější představitele všech politických stran, i komunisty,“ řekl Stanislav Zeman z týmu Jana Švejnara. Zástupci ODS svou účast odřekli. Podle Zemana stejně jako jinde.

Na otázku, proč ke stolování zvolili zrovna bufet, se Stanislav Zeman pousmál. „Uvažovali jsme také o jiných variantách. Na předchozích zastávkách jsme oběd podávali u stolů. Pro tyto prostory jsme se ale rozhodli takhle,“ vysvětlil Stanislav Zeman. (rot)