„S poklopem na kanál vás jednoduše vyhodím. Kanál nesmíme vykupovat a nevykupujeme. Pochybuju, že vám tohle někdo vezme. To je hodně pofidérní. Pokud to není firma, která se tím zabývá,“ sdělil majitel trutnovské sběrny.

Podle slov mluvčího policie v Trutnově Udo Ertnera, v současné době se sběrnami druhotných surovin problémy nejsou. „Pokud policisté přijmou oznámení o krádeži barevných kovů nebo druhotných surovin – hliníku, mědi, železa – musejí provést šetření. Takže se samozřejmě prověřují i sběrny, zda se v nich kradené věci nenacházejí,“ konstatuje. Pracovník sběrny by si měl při odkupu druhotných surovin napsat, kdo mu zboží přinesl, díky tomu pak může policie po daném člověku pátrat.

Z kradených druhotných surovin se nejvíce zloději zaměřují na kabely podél tratí. Jsou to spojovací kabely mezi jednotlivými stanicemi nebo traťové kabely. „K těmto typům krádeží dochází na celém území okresu,“ podotýká Ertner. Dále se ztrácejí barevné kovy, většinou měď nebo hliník. Jedná se hlavně o okapy, svody, plechy ze střech. „Asi před měsícem jsme dokumentovali ve Rtyni v Podkrkonoší krádež poklopů kanálů na silnici. U takového případu hrozí, že do otvoru někdo spadne nebo že se stane nehoda projíždějícího auta,“ poznamenává mluvčí. Identifikace kradených výrobků z druhotných surovin je obtížná.

„Kradené zboží je znehodnocené, nejčastěji sešlapané nebo rozstříhané. Policie však dělá vše proto, aby pachatele zjistila. Poklopy z kanálů se ale nedají zaměnit, takže pokud je ve sběrnách najdeme, záleží na tom, jaké informace dostaneme od vykupujícího,“ vysvětluje Ertner a dodává: „Pokud nejsou výrobky zaregistrované, ve sběrně je zajistíme na základě protokolu o vydání věci a přiložíme ke spisu. Když je zjištěn pachatel, předávají se výrobky soudu jako důkazní materiál.“

Ve Dvoře Králové na sběrače kovů „doplatila“ technická památka, turbína z přehrady Les Království. Zloději postupně odnesli z areálu Technických služeb její nejhezčí části z bronzu. Velkým problémem, který řešili dokonce zastupitelé, jsou krádeže měděných okapů a parapetů.