Zbavit se svých neřestí jednou pro vždy? To se podařilo účastníkům workshopu Keramické školy Jarmily Tyrnerové s názvem Hlína v pohybu emocí.

Byl součástí festivalu barokního umění Theatrum Kuks, který v neděli skončil.

Na louce pod sochami Ctností a Neřestí Matyáše Brauna mohli návštěvníci vidět rozprostřené kusy netkané textilie. „Pomocí obarvené hlíny na ně malují účastníci dílny svůj pohled inspirovaný Braunovými sochami,“ vysvětlila lektorka Jarmila Tyrnerová. Na černých plátnech vznikaly Neřesti, na bílých Ctnosti. Některé dostaly podobu konkrétních figur, jiné naopak byly ryze abstraktní.

Díla nemají dlouhé trvání, proto si je účastníci nafotili. V případě Neřestí mohli využít zájemci možnost navždy se jich zbavit a plátno prostě vyprat ve vodě. Dílna tak dostala i rozměr terapeutický. Kromě českých umělců se akce zúčastnili také zahraniční výtvarníci v rámci projektu Ideal Grundtvig. Účastníci přijeli z Velké Británie, Irska, Portugalska, Německa a Maďarska.

Dílna pokračovala přímo v Keramické škole Kohoutov, kde Ctnosti a Neřesti výtvarníci malovali na oboustranné talíře, které se vypalovali technikou raku. Workshop měl ohlas jak mezi účastníky, tak například u pracovníků Hospitalu. Je tak možné, že se tak bude zajímavá dílna u Braunových soch opět konat.