„Snažil jsem se vysvětlit možnosti financování po případné transformaci. Předpokladem je, aby dotace do zařízení plynuly z Královéhradeckého kraje, který je zatím zřizovatelem. Musí být určena jasná pravidla hry a garance, aby město vědělo, do čeho jde,“ podotkl Škromach. V Tmavém Dole nebyl předseda sociálního výboru Parlamentu ČR poprvé. Naposledy ho navštívil před čtyřmi lety.


„Hodně se zde změnilo k lepšímu, jsou zde vidět investice, které klientům i zaměstnancům pomohly ke kvalitnějšímu zázemí i životním podmínkám,“ ocenil Zdeněk Škromach. To, že chce město Rtyně v Podkrkonoší objekt převzít pod svou správu, považuje za logické. „Je třeba si uvědomit i to, že soukromý subjekt by těžko dosáhl na státní dotace,“ poznamenal předseda Škromach.

„Zatím není nic jasné. Verdikt padne na zasedání 20. února. Je to nejzazší termín, kterým nás Královéhradecký kraj limituje. Všechny informace, které jsme načerpali, musíme teď vytřídit a předat je zastupitelům. Včetně těch, které hovoří proti převzetí. Pak se rozhodne,“ vysvětlil rtyňský starosta Zdeněk Špringr. Domov má kapacitu 110 lůžek ve třech budovách. V posledních letech byl modernizován. Zaměstnává skoro šedesát lidí.