Odstranění následků ekologické havárie u depa Českých drah z úvodu února zřejmě nepotrvá měsíce, ale minimálně jeden rok.
Vyplývá to z informací odboru životního prostředí městského úřadu. „Myslím, že příští rok 1. února se na místě ještě bude sanovat,“ řekl Tomáš Čížek, vedoucí oddělení ochrany životního prostředí a vodního hospodářství.
K havárii došlo letos 1. února. Z nádrže v železničním depu uniklo 51 tisíc litrů nafty. Příčinou byla netěsnost na přečerpávacím potrubí. Do řeky se dostalo minimum. Včas se povedlo sestavit norné stěny na řece Úpě, odčerpávat uniklou naftu a zabránit dalšímu vytékání nafty. „Sanační příkop podél Úpy, vybudovaný hned po havárii, zabránil úniku nafty do řeky. Nyní se odčerpává ropná fáze z hladiny podzemních vod,“ uvedl Čížek.

Tím likvidace škod nekončí. Odborná firma zahájila úpravy levého břehu řeky. Počítá se s opravou a zpevněním.
České dráhy ještě čeká správní řízení, ve kterém jim hrozí pokuta od pěti tisíc do půl milionu korun. „Pokutu dostanou v každém případě, protože se dopustili znečištění podzemních a povrchových vod. Záleží jen v jaké výši bude,“ dodal Čížek. Výše pokuty bude známa do tří měsíců.