Od té doby se situace výrazně změnila. Majitelé ubytovacích a restauračních podniků dnes berou úroveň sociálních zařízení jako jednu ze základních norem, které z hlediska kvality posuzuje zákazník. Konečně. Ale co na to města a obce?

Veřejná sociální zařízení mají dosud různou úroveň. Kupříkladu v Trutnově si berou tuto základní věc za svou. Trojice veřejných sociálních zařízení (na bývalém autobusovém nádraží, v ulici Polská a v Pasáži) má dnes permanentní obsluhu a kvalitní údržbu. Použití záchodků stojí plošně pět korun. Trutnov navíc spoléhá na plánované vybudování nového autobusového terminálu s veškerým komfortem.

„Ve městě chybí sprchy a baby – boxy. To by se v budoucnu mělo zlepšit,“ uvedl ředitel technických služeb Lumír Labík. Připomněl že Trutnov navíc obhospodařuje třicet ekologických veřejných záchodků, rozmístěných po celém území města. A dokáže bez problému zajistit i další desítky těchto zařízení na různé jednorázové společenské či kulturní akce podle potřeby pořadatelů.

Ve Dvoře Králové mohou využít občané i návštěvníci dva veřejná záchody. Jeden je v Revoluční ulici a druhý na parkovišti u Šindelářské věže. Oba jsou bez obsluhy, mají automatický provoz na mincovník. Poplatek je pět korun. Oba záchody jsou blízko centra, v okrajových částech mají návštěvníci smůlu. Ekologické veřejné záchody ve městě nejsou vůbec.

Za skvělý příklad může proti tomu posloužit horské středisko Pec pod Sněžkou. Tam mají po dlouholetém snažení loni zprovozněné, luxusní veřejné sociální zařízení se všemi službami včetně sprch a boxu pro maminky s dětmi na parkovišti U Kapličky.