„Volby probíhají v naprostém pořádku, ani v jednom místě jsme nezaznamenali nesrovnalosti,“ prohlásila při sobotní kontrole v obou volebních okrscích Ivana Křečková, ředitelka Krajského úřadu v Hradci Králové. V Malé Úpě už před polednem odvolilo přes šedesát procent z více než stovky tamních voličů. O osudu Horního Maršova má rozhodnout více než 800 lidí. V nejvýše položené horské obci, která disponovala do Schengenu i celnicí na hranici s Polskem, rezignovali loni 19. října na mandát opoziční zastupitelé z SNK Budoucnost a SNK Pro Malou Úpu.

Tím se obec dostala do prekérní situace a zastupitelstvo se rozpadlo. Do mimořádných voleb obec vedle dosavadní starosta Lubomír Mocl. V čele stál minulé období, předtím polovinu předchozího a byl zvolen i v roce 2006. V obci do mimořádných voleb kandidovaly čtyři politické subjekty nezávislých kandidátů. Mocl opět ve sdružení Za zachování rozvoje obce.

V Horním Maršově se situace zkomplikovala demisí starosty Petra Kučery v květnu loňského roku. Půl roku v obci fungovalo zastupitelstvo v čele s místostarostou Ladislavem Lickem. Pak měl ze zákona do čela vsi nastoupit dosazený správce. To Maršovští nedopustili a zvolili Licka starostou na dočasnou dobu, do dnešních voleb. Kandidovalo zde pět subjektů, z toho čtyři sdružení.