Za loňský rok se v Trutnově objevilo 30 vraků, v okolních obcích zhruba dalších patnáct. „Neodklizení vraku je přestupek ze zákona o pozemních komunikacích. Já navíc lidem připomínám, že existuje zákon o odpadech a podle jednoho z paragrafů majitelé aut, kteří nechají vrak na ulici, se dopouštějí přestupku. Za ten můžou od správního orgánu dostat pokutu až 20 tisíc korun,“ konstatuje Štorkán.

Když chce člověk odhlásit auto z evidence, měl by postupovat následovně. Na dopravním inspektorátu musí odevzdat registrační značky, velký a malý technický průkaz a potvrzení o ekologické likvidaci auta. Pak je auto vyřazeno. „Pokud ale auto rozeberou nebo ho někomu na rozebrání dají, a odevzdají pouze registrační značky a technické průkazy, vozidlo v evidenci zůstává. Pak se může stát, že bude člověk kontaktován kvůli neplacení povinného ručení, které je ze zákona dané.“

Na Trutnovsku provádí ekologickou likvidaci vraků autovrakoviště ve Svobodě nad Úpou, které má na tuto činnost certifikát. „Běžně stojí likvidace asi 1500 korun, jsem ale v kontaktu s pracovníky z vrakovišť, kteří říkají, že pokud jim lidé přivezou auto v kompletním stavu, poplatek za likvidaci nechtějí. Navíc ve Svobodě nad Úpou se lze domluvit na vrakovišti na odtahu vozidla,“ dodává Štorkán.

 

 

Na autovraky pamatuje i zákon

Podle zákona 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů, se „vrakem rozumí silniční vozidlo, které je trvale technicky nezpůsobilé k provozu a není opatřeno státní poznávací značkou nebo které je zjevně trvale technicky nezpůsobilé k provozu“. „Vozidlo může navenek splňovat všechny znaky vraku - mít prázdné pneumatiky, vytlučená okna, poškozený interiér – a přesto může mít registrační značku. Pak kontrolujeme, zda má platnou technickou kontrolu.

Když je technická propadlá, tak se přes evidenci motorových vozidel pokoušíme kontaktovat majitele. Vozidlo bez technické kontroly nemá na komunikaci co dělat,“ říká zástupce trutnovské městské policie Petr Trojan a pokračuje: „Když najdeme majitele, tak musí do dvou měsíců vozidlo odstranit. Pokud to neudělá sám, zařídí odklizení vozidla obec, ovšem na náklady majitele.“ Policie na automobily, které vykazují všechny známky vraku, vylepuje žluté nálepky „Vrak“. „Na nálepce je napsáno datum vylepení. Vše se pak objeví ještě na úřední desce, aby se mohl majitel auta k případu vyjádřit,“ podotýká Petr Trojan.

Někdy se stane, že policie nemůže v případě objevení vraku zasáhnout. „Je to tehdy, když se jedná o vrak stojící na soukromém pozemku. Zasáhnout můžeme, jen kdyby docházelo třeba k úniku ropných produktů. Pak na vše upozorníme a případ by řešil odbor životního prostředí městského úřadu,“ dodává Petr Trojan.

„Vlastník vraku, který neuposlechne výzvy vlastníka (správce) místní komunikace, tj. obce, k odstranění vraku, se dopustí přestupku (zákon o pozemních komunikacích). Právnická nebo podnikající fyzická osoba se dopustí stejným jednáním správního deliktu. Za přestupek i správní delikt lze uložit pokutu až do výše 300 tisíc korun.“