Do regionů, v nichž Škodovka podniká, by ze státních peněz mělo mezi lety 2008 – 2011 dohromady jít 1, 4 miliardy korun. Vrchlabsko a Mladoboleslavsko se podle ministerstva dlouhodobě potýkají s enormním dopravním zatížením, která brání jejich dalšímu rozvoji.

Mezi plánované investiční akce patří obchvat Dolní Branné, rekonstrukce silnice 2. třídy v úseku Horka u Staré Paky – Dolní Branná a také rozvoj průmyslové zóny ve Vrchlabí. Zde se počítá s vybudováním protipovodňových opatření, mostu před závodem Škoda Auto, intenzifikací čistírny odpadních vod a nebo přemístěním fotbalového stadionu do Vejsplach. Ten se dnes nachází v lokalitě, která je v územním plánu zakreslena pro průmyslové využití. Jen výše této investice se odhaduje na takřka 100 milionů korun. Její realizace potrvá přibližně dva roky.

„Nedopravní“ projekty státní kasu přijdou na více než 170 milionů korun. Finanční spoluúčast města na rozvoji průmyslové zóny ovšem také nebude zanedbatelná. Předpokládaná částka je 57 milionů. „Budeme muset redukovat jiné investiční akce nebo hledat úvěrové zdroje,“ říká vrchlabský starosta Jan Sobotka. Městský rozpočet totiž v příštích letech bude hlavně kvůli plánované akci Čisté horní Labe, která se má rozběhnout počátkem příštího roku, našponovaný. „Pro město Vrchlabí 57 milionů ve třech letech není problém, pokud zredukujeme ostatní akce. Ale v souběhu s Čistým horním Labem to problém je,“ dodává Sobotka.

Podporu pro rozvoj dopravní a další infrastruktury v regionu v dubnu společným ujednáním už deklarovali zástupci firmy Škoda Auto, Královéhradeckého kraje a města Vrchlabí. Škodovka před časem dala najevo, že hodlá z vrchlabského závodu, který doposud funguje jen coby montovna, vytvořit plnohodnotný závod včetně lakovny. „To, že závod bude plnohodnotným výrobním místem pro Škoda Auto, je již dáno, nyní se jedná o možném rozšíření a to toto rozhodnutí vlády určitě podpoří,“ uvedl mluvčí největší české automobilky Jaroslav Černý.

Míra investic do továrny nyní záleží na tom, zda se společnosti podaří získat nový produkt do výroby. Spekuluje se o tom, že by se v Krkonoších mohl vyrábět nový typ automobilu nazvaný Up! Definitivní rozhodnutí představenstva koncernu Volkswagen však zatím nepadlo.