V případě, že nebude plnit své závazky, nemocnice hrozí, že platby začne vymáhat soudně.

V souvislostech: Vrchlabí: Ředitel nepustil revizory VZP do nemocnice

„Za lékařskou péči, kterou jsme v měsíci lednu poskytli pojištěncům VZP, zaplatila pojišťovna až včera. Jednalo se o fakturu na 2,5 milionu korun a uhradila ji více než dva týdny po její splatnosti,“ říká ředitel vrchlabské nemocnice Vladimír Dryml. „Kvůli zpozdění účtujeme penále ve výši 10 tisíc korun. To však VZP odmítla uhradit,“ konstatuje ředitel.

Dryml: VZP si chce diktovat, kdy bude platit

Tím však podle Drymla problémy s platební morálkou VZP nekončí. Zdravotnické zařízení vystavilo fakturu za měsíc únor, a to na dalších 2,5 milionu s datem splatnosti 18. března. Pojišťovna ji však odmítla převzít s tím, že požaduje třicetidenní lhůtu splatnosti a vyzvala nemocnici, ať datum na faktuře opraví.

„To už je opravdu ‚silná káva‘. Chtějí si určovat, kdy nám budou platit za léčbu. My přitom musíme platit personál a nakupovat léky,“ reaguje ředitel nemocnice Dryml. „S pojišťovnou stále nemáme smlouvu, a tak pro ni platí pravidla Obchodního zákoníku. Tedy platby do 14 dnů. Když zase nezaplatí v termínu, obrátíme se na soud,“ hrozí ředitel.

„Nikoli VZP, ale sama nemocnice porušuje zákon,“ reaguje mluvčí VZP Jana Víšková. „Splatnost faktur za zdravotní péči řeší zákon 48/1997, který se odkazuje na vyhlášku o rámcových smlouvách. Ta uvádí, že u nesmluvních zdravotnických zařízení se hradí faktury ve stejné lhůtě, jako kdyby byla smluvní, tedy do 30 dnů. Tento zákon je nadřazen obecné normě, a to i Obchodnímu zákoníku,“ míní Víšková.

VZP: My zákony ctíme

Když VZP poslala peníze za lednovou léčbu pacientů až 3. března, dodržela podle své mluvčí zákon. Vrácení faktury za únorovou péči pak vysvětluje takto: „Důvod byl stejný, jako u faktury za leden. Na dokladu byl opět termín splatnosti do čtrnácti dnů. A to podle nás odporuje zákonu,“ konstatuje mluvčí.

Ředitele Drymla na to prý VZP dopředu upozornila a varovala, že fakturu s datem splatnosti kratším než třicet dnů obratem vrátí. „Vyhovět kratšímu termínu splatnosti nemůžeme. Bylo by to nejen porušení zákonných norem, ale také zvýhodnění jednoho partnera na úkor druhých,“ vysvětluje Víšková.

Nemocnice plánuje trestní oznámení

Vedení vrchlabské nemocnice se se současnou situací nehodlá smířit. Uvažuje dokonce i o podání trestního oznámení pro obecné ohrožení. „Tím, že VZP neplatí včas za lékařskou péči, ohrožuje zdraví vlastních pojištěnců,“ říká ředitel nemocnice Vladimír Dryml. Trestní oznámení chce pak nemocnice podat i přímo na ministra zdravotnictví Tomáše Julínka.

„To proto, že podle nových právních předpisů prakticky VZP řídí a také za ni zodpovídá,“ vysvětluje Dryml. „O dalším postupu proti VZP se poradíme v úterý při schůzce s majiteli naší nemocnice,“ dodal.

Aktualne.cz