VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projekt Žáby bijí na poplach přinese soutěže i přednášky

Dvůr Králové - Každý rok vyhlašuje Evropská asociace zoologických zahrad (EAZA) kampaň za záchranu některého ze živočichů. Letos si vybrala skupinu, která není mezi lidmi tak populární. Jedná se oobojživelníky.

19.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/archiv

Žáby, mloci nebo čolci nepatří mezi oblíbené domácí miláčky. Právě proto je třeba věnovat jejich ochraně pozornost. „Obojživelníci mnoha způsoby významně obohacují naše životy a náš svět. Jejich prostřednictvím získáváme léky zahrnující komponenty potřebné pro analgetika, antibiotika, stimulanty pro lidi postižené srdečními příhody a potřebné kléčení různých nemocí jako jsou deprese, mrtvice, různé záchvaty, rakovina a Alzheimerova choroba,“ vysvětlil Tomáš Hajnyš zodboru propagace. Jsou také indikátory čistého životního prostředí.

Cílem kampaně je nejen podpořit zájem veřejnosti ožáby, ale také získat peníze na financování projektů. Pořadatelé předpokládají, že se do podzimu podaří získat tři čtvrtě milionu euro. Znich podpoří dvacetakcí.

Královédvorská zahrada jako první projekt zahájila výtvarnou a fotografickou soutěž. „Klání Namaluj obojživelníka má uzávěrku prací do 31.května a vyhlášení vítězů proběhne včervnu na Den obojživelníků. Zároveň vyhlašujeme fotografickou soutěž Obojživelníci před objektivem. Minimální rozměr fotografie je 13×18 centimetrů. Uzávěrka fotografií je posledního srpna a vyhlášení vítězů proběhne 4.října, kdy na Světový den zvířat kampaň ukončíme,“ vysvětlil Hajnyš.

Kromě soutěží chystá zoo na březen akci Na sv. Řehoře žába hubu nezavře. Jde onávštěvy lokalit, kde lze poslouchat žabí koncerty. Vdubnu se koná několik přednášek a soutěží pro děti. Včervnu ještě akce doplní žabí stezka pro návštěvníky se stanovišti, na kterých prokážou své znalosti oobojživelnících. „Po období rozkvětu trvajícím více než 360milionů let nyní hrozí, že třetina až polovina všech druhů obojživelníků by mohla zmizet vprůběhu příštích tří až pěti let,“ zdůraznil problém Tomáš Hajnyš. Kampaň se zaměřuje především na žáby, protože ty tvoří devadesát procent obojživelníků.

Vnašem regionu je místo, kde se již několik let snaží žábám pomáhat při překonávání silnice. Je to Hajnice, kde ochranáři sbírali skokany, ropuchy a rosničky. Směrem na Dvůr Králové byla dokonce umístěna ispeciální dopravní značka. Vloni ji ale neznámý pachatel ukradl.

Do této kampaně se zapojilo tři sta zoo Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Kampaň je podpořena osobou Sira Davida Attenborougha, patrona této kampaně, který naléhavě vyzývá kpřipojení se ktéto kampani, neboť bez ochranářského úsilí a snahy podpořit záchranářský management by stovky druhů těchto úžasných tvorů mohly vyhynout ještě po čas našeho života.

Obojživelníci vznikli již před 360miliony let a žijí do současnosti. Nyní jsou ohroženi takovou měrou jako před 65miliony let dinosauři. Hovoříme okrizi obojživelníků. Od roku 1980zmizelo 122druhů obojživelníků a dalších 435druhů vymizí znaší přírody vblízké budoucnosti, pokud nebudou učiněny kroky kjejich záchraně. Z5918druhů je třetina až polovina ohrožena vyhubením. Pro cca 450druhů obojživelníků je chov vlidské péči jedinou nadějí pro přežití. POČTY OBOJŽIVELNÍKŮ

Třída obojživelníků s5918druhy zahrnuje tři řády: žáby (Anura)– 5211druhů, ocasatí (Caudata)– 535druhů a červoři (Gymnophiona)– 172druhů. Mezi těmito skupinami existují významné rozdíly jednak co se týče počtů druhů, jednak vmíře ohrožení. Například existuje více bezocasých než bezocasých (mloků a čolků) a červoři jsou téměř neznámým řádem. Řád bezocasých zahrnuje 5211druhů, ztoho je 1675druhů (32,1%) ohrožených, čímž výrazně vybočují zprůměrné míry ohrožení obojživelníků jako celku. Mloci a čolci, kterých je 251druhů, vykazují vyšší míru ohrožení (46,9%). Naproti tomu červoři se jeví jako relativně stabilní řád spouhými 2,9% (5 druhy) ohrožených. Dvě třetiny červorů (66 %) jsou ovšem velmi málo známé a jsou zařazeny do kategorie, onichž nejsou kdispozici dostatečnéúdaje.

ŘÁD POČET DRUHŮ % zcelkového počtu OHROŽENO
Žáby (Anura) 5211 88% 1675druhů (32,1%)
Ocasatí (Caudata) 535 9% 251druhů (46,9%)
Červovi (Gymnophiona) 172 3% 5druhů (2,9%)
CELKEM 5918 100% 1931druhů (32,9%)

OBOJŽIVELNÍCI MAJÍ CO NABÍDNOUT

 • Hrají důležitou roli vekosystému, ať už jako predátoři nebo jako kořist, pomáhají udržovat rovnováhu vpřírodě. Tam, kde zmizí, dochází kproblémům.
 • Obojživelníci hrají důležitou roli jako regulátoři bezobratlých živočichů, kteří způsobují člověku škody. Přítomnost obojživelníků zvyšuje úspěšnost zemědělských výnosů.
 • Kůže obojživelníků produkuje látky, které zabíjejí mikroby a viry, což pro budoucnost otevírá možnost léčby široké škály nemocí včetněHIV.
 • Biologové pokládají obojživelníky za „indikátory čistého životního prostředí“, protože bývají jako první zasaženi nepříznivými vlivy životního prostředí. Vykazují-li tedy stavy obojživelníků pokles, znamená to varování pro ostatní druhy živočichů včetně člověka– kůže obojživelníků je vysoce propustná a umožňuje kontaminaci do celého těla, což ztěchto živočichů činí indikátory kvality životního prostředí. Obojživelníci jsou mimořádně citliví na kontaminaci, která může znamenat ohrožení ipro člověka.
 • Žáby mají vlidské kultuře speciální postavení již po mnoho století, jsou pokládány za ztělesnění života a štěstí.
 • Autor: Bedřich Machek

  19.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
  SDÍLEJ:

  DOPORUČENÉ ČLÁNKY

  Poslanec Zdeněk Ondráček
  AKTUALIZOVÁNO
  2

  Ondráček nebyl zvolen do čela komise pro GIBS. Chybělo mu devět hlasů

  Ilustrační foto

  Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

  Stacionář rozšiřuje služby, hitem je cvičný byt s vařením a žehlením

  Trutnov - Službu pro dvě nové cílové skupiny umožní již zanedlouho Stacionář mezi mosty Trutnov.

  Horňák cup rozehraje jubilejní desátý ročník

  Trutnov – Pátečním podvečerem po roce znovu začnou boje o celkové prvenství na populárním turnaji v malé kopané, který už roky nese název Horňák cup. V tělocvičně při ZŠ Mládežnická v Horním Starém Městě půjde letos o jubilejní 10. ročník turnaje.

  Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

  Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 14. prosince 2017.

  Trutnovský Jeschke vynuloval lídra. Vrchlabí otáčelo skóre

  Vrchlabí, Trutnov – Můj dům, můj hrad. Toto známé klišé platilo ve všech duelech 25. kola II. ligy. Vedle duelů s podkrkonošskou stopou ještě Řisuty přehrály Bílinu vysoko 7:2.

  Vážení čtenáři,

  náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

  Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

  Děkujeme za pochopení.

  POVOLIT