VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projekt Žáby bijí na poplach přinese soutěže i přednášky

Dvůr Králové - Každý rok vyhlašuje Evropská asociace zoologických zahrad (EAZA) kampaň za záchranu některého ze živočichů. Letos si vybrala skupinu, která není mezi lidmi tak populární. Jedná se oobojživelníky.

19.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/archiv

Žáby, mloci nebo čolci nepatří mezi oblíbené domácí miláčky. Právě proto je třeba věnovat jejich ochraně pozornost. „Obojživelníci mnoha způsoby významně obohacují naše životy a náš svět. Jejich prostřednictvím získáváme léky zahrnující komponenty potřebné pro analgetika, antibiotika, stimulanty pro lidi postižené srdečními příhody a potřebné kléčení různých nemocí jako jsou deprese, mrtvice, různé záchvaty, rakovina a Alzheimerova choroba,“ vysvětlil Tomáš Hajnyš zodboru propagace. Jsou také indikátory čistého životního prostředí.

Cílem kampaně je nejen podpořit zájem veřejnosti ožáby, ale také získat peníze na financování projektů. Pořadatelé předpokládají, že se do podzimu podaří získat tři čtvrtě milionu euro. Znich podpoří dvacetakcí.

Královédvorská zahrada jako první projekt zahájila výtvarnou a fotografickou soutěž. „Klání Namaluj obojživelníka má uzávěrku prací do 31.května a vyhlášení vítězů proběhne včervnu na Den obojživelníků. Zároveň vyhlašujeme fotografickou soutěž Obojživelníci před objektivem. Minimální rozměr fotografie je 13×18 centimetrů. Uzávěrka fotografií je posledního srpna a vyhlášení vítězů proběhne 4.října, kdy na Světový den zvířat kampaň ukončíme,“ vysvětlil Hajnyš.

Kromě soutěží chystá zoo na březen akci Na sv. Řehoře žába hubu nezavře. Jde onávštěvy lokalit, kde lze poslouchat žabí koncerty. Vdubnu se koná několik přednášek a soutěží pro děti. Včervnu ještě akce doplní žabí stezka pro návštěvníky se stanovišti, na kterých prokážou své znalosti oobojživelnících. „Po období rozkvětu trvajícím více než 360milionů let nyní hrozí, že třetina až polovina všech druhů obojživelníků by mohla zmizet vprůběhu příštích tří až pěti let,“ zdůraznil problém Tomáš Hajnyš. Kampaň se zaměřuje především na žáby, protože ty tvoří devadesát procent obojživelníků.

Vnašem regionu je místo, kde se již několik let snaží žábám pomáhat při překonávání silnice. Je to Hajnice, kde ochranáři sbírali skokany, ropuchy a rosničky. Směrem na Dvůr Králové byla dokonce umístěna ispeciální dopravní značka. Vloni ji ale neznámý pachatel ukradl.

Do této kampaně se zapojilo tři sta zoo Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Kampaň je podpořena osobou Sira Davida Attenborougha, patrona této kampaně, který naléhavě vyzývá kpřipojení se ktéto kampani, neboť bez ochranářského úsilí a snahy podpořit záchranářský management by stovky druhů těchto úžasných tvorů mohly vyhynout ještě po čas našeho života.

Obojživelníci vznikli již před 360miliony let a žijí do současnosti. Nyní jsou ohroženi takovou měrou jako před 65miliony let dinosauři. Hovoříme okrizi obojživelníků. Od roku 1980zmizelo 122druhů obojživelníků a dalších 435druhů vymizí znaší přírody vblízké budoucnosti, pokud nebudou učiněny kroky kjejich záchraně. Z5918druhů je třetina až polovina ohrožena vyhubením. Pro cca 450druhů obojživelníků je chov vlidské péči jedinou nadějí pro přežití. POČTY OBOJŽIVELNÍKŮ

Třída obojživelníků s5918druhy zahrnuje tři řády: žáby (Anura)– 5211druhů, ocasatí (Caudata)– 535druhů a červoři (Gymnophiona)– 172druhů. Mezi těmito skupinami existují významné rozdíly jednak co se týče počtů druhů, jednak vmíře ohrožení. Například existuje více bezocasých než bezocasých (mloků a čolků) a červoři jsou téměř neznámým řádem. Řád bezocasých zahrnuje 5211druhů, ztoho je 1675druhů (32,1%) ohrožených, čímž výrazně vybočují zprůměrné míry ohrožení obojživelníků jako celku. Mloci a čolci, kterých je 251druhů, vykazují vyšší míru ohrožení (46,9%). Naproti tomu červoři se jeví jako relativně stabilní řád spouhými 2,9% (5 druhy) ohrožených. Dvě třetiny červorů (66 %) jsou ovšem velmi málo známé a jsou zařazeny do kategorie, onichž nejsou kdispozici dostatečnéúdaje.

ŘÁD POČET DRUHŮ % zcelkového počtu OHROŽENO
Žáby (Anura) 5211 88% 1675druhů (32,1%)
Ocasatí (Caudata) 535 9% 251druhů (46,9%)
Červovi (Gymnophiona) 172 3% 5druhů (2,9%)
CELKEM 5918 100% 1931druhů (32,9%)

OBOJŽIVELNÍCI MAJÍ CO NABÍDNOUT

 • Hrají důležitou roli vekosystému, ať už jako predátoři nebo jako kořist, pomáhají udržovat rovnováhu vpřírodě. Tam, kde zmizí, dochází kproblémům.
 • Obojživelníci hrají důležitou roli jako regulátoři bezobratlých živočichů, kteří způsobují člověku škody. Přítomnost obojživelníků zvyšuje úspěšnost zemědělských výnosů.
 • Kůže obojživelníků produkuje látky, které zabíjejí mikroby a viry, což pro budoucnost otevírá možnost léčby široké škály nemocí včetněHIV.
 • Biologové pokládají obojživelníky za „indikátory čistého životního prostředí“, protože bývají jako první zasaženi nepříznivými vlivy životního prostředí. Vykazují-li tedy stavy obojživelníků pokles, znamená to varování pro ostatní druhy živočichů včetně člověka– kůže obojživelníků je vysoce propustná a umožňuje kontaminaci do celého těla, což ztěchto živočichů činí indikátory kvality životního prostředí. Obojživelníci jsou mimořádně citliví na kontaminaci, která může znamenat ohrožení ipro člověka.
 • Žáby mají vlidské kultuře speciální postavení již po mnoho století, jsou pokládány za ztělesnění života a štěstí.
 • Autor: Bedřich Machek

  19.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
  SDÍLEJ:

  SERVIS

  Zdravotnictví - Zdravotnictví Sanitář, sanitářka, zdravotnický 12 500 Kč

  Sanitáři Sanitář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SANITÁŘ - vyuč., nástup možný ihned. Pracoviště: Nemocnice vrchlabí, s.r.o., Fügnerova, č.p. 50, 543 01 Vrchlabí 1. Informace: Martina Poláková, +420 499 502 304.

  Gastronomie - Gastronomie Vedoucí provozu 14 900 Kč

  Vedoucí provozu stravovacích, ubytovacích a dalších zařízení Pizzař + vedoucí provozovny. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: PIZZAŘ + VEDOUCÍ PROVOZOVNY, Pracovní poměr na dobu neurčitou, plný pracovní úvazek. Druhé místo výkonu práce ( další pracoviště zaměstnavatele) bude na adrese: náměstí T.G. Masaryka 86, 55401 Dvůr Králové nad Labem.. Pracoviště: Sergej karadža - pracoviště, Krkonošská, č.p. 16, 543 01 Vrchlabí 1. Informace: Sergej Karadža, .

  Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 23 700 Kč

  Lékaři bez atestace (kromě oborů praktického lékařství) Lékař - bez atestace. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23700 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: LÉKAŘ- KA - VŠ, bez atestace, vhodné pro absolventa , ubytování zajištěno, nástup možný ihned.. Pracoviště: Nemocnice vrchlabí, s.r.o., Fügnerova, č.p. 50, 543 01 Vrchlabí 1. Informace: Martina Poláková, +420 499 502 304.

  Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 40 000 Kč

  Řídící pracovníci stavebního provozu Facility manager - Trutnov/Vezprem. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: FACILITY MANAGER - Trutnov/Vezprem, Váš úkol:, V této nově vytvořené pozici budete zodpovědný řešení problematiky a koordinaci úkolů týkající se správy budov východoevropského výrobního klastru - závodu v Trutnově (ČR) a ve Vezpremu (Maďarsko). Pozice je přímo odpovědná řediteli závodu., Úkoly a zodpovědnosti jsou:, - Převzetí odpovědnosti za průmyslové nemovitosti, - Koncepce a dohled nad všemi novými projekty vč. přestaveb výrobních prostor ve vlastnictví společnosti v České republice (Trutnov) a v Maďarsku (Vezrpem), - Optimalizace technického řízení a infrastruktury, - Zodpovědné plánování nákupu vybavení a management trasferů (stěhování), - Koordinace externích projektových kanceláří a prováděcích firem, odpovědnost za stavební dozor, - Sledování výkonnostních ukazatelů - řízení nákladů a termínů, - Odborná odpovědnost za sestavování rozpočtu a vyúčtování provozních nákladů, Máte tyto předpoklady?, - SŠ, VŠ stavební (architektura, pozemní stavitelství) nebo srovnatelný studijní obor, - Prokazatelné odborné zkušenosti s dohledem nad novými stavebními nebo rekonstrukčními projekty nebo, provozem budov ideálně z průmyslového prostředí, - Znalost státních stavebních předpisů v České republice a Maďarsku a všeobecného stavebního provozu, - Dobré znalosti o fungování zařízení budov služeb (TGA) a zkušenosti s navrhováním koncepcí požární ochrany a jejich implementací, - Plynulá znalost německého a anglického jazyka, - IT znalosti: CAD – systémy, velmi dobrá znalost MS Office, - Proaktivní, velmi samostatná osobnost s vysokou mírou kompetencí a orientací na výsledky, asertivitou a, organizačními dovednostmi, Co nabízíme?, - Stabilní pozice v profesionálním a inovačním prostředí, - Atraktivní mzdové ohodnocení, - Extra týden dovolené, - Flexibilní pracovní doba, - Vzdělávací příležitosti – jazykové kurzy, - Příspěvek 1000,- po odpracovaném roce na penzijní připojištění, - 55% příspěvek na stravu, - 6.000,- roční příspěvek na sportovní, zdravotní a kulturní aktivity, - Příspěvek až 4.000,- ročně na dětskou rekreaci, Je pro Vás pozice zajímavá?, Zašlete co nejdříve motivační dopis a Váš životopis na email: jobs@cz.pepperl-fuchs.com, Kontakt: , Pepperl+Fuchs Manufacturing, s.r.o., Tovární 10, 541 01 Trutnov, Czech Republic, Tel.: 494 771 312. Pracoviště: Pepperl+fuchs manufacturing s.r.o. - trutnov, Tovární, č.p. 10, 541 01 Trutnov 1. Informace: Kontakt, +420 494 771 312.


  DOPORUČENÉ ČLÁNKY

  Požáry při žních
  2

  Při žních dochází k požárům. Na poli hořel stroj i balíky slámy

  Ilustrační foto.

  Nový chodník zlepší i bezpečnost

  Mystická hora Kozákov se dočkala zajímavého ztvárnění

  Semily – V Riegrově chatě na Kozákově, která slaví devadesáté výročí od svého vzniku, byla pokřtěna nová kniha. Věnována je nejen tomuto jubileu, ale také 130. výročí založení Klubu českých turistů (KČT).

  V Kuksu řeší problém s dalším zdrojem vody

  Kuks - Provozovatel vodovodu nařídil lidem, aby omezili zalévání zahrad a napouštění bazénů. Dvojnásobně stoupla spotřeba pitné vody.

  Červinkovy vzpomínky na velehory

  Vrchlabí - Páteční vernisáží v 18.00 v Galerii Morzin ve Vrchlabí bude zahájena výstava fotografií legendárního horolezce Jana Červinky Vzpomínky na velehory.

  Chodec přebíhal ulici a srazilo ho auto

  Vrchlabí – K vážné dopravní nehodě došlo v pondělí ráno před půl sedmou na křižovatce ulic Nerudova a Ve Svahu ve Vrchlabí. Řidič osobního automobilu tam z dosud nezjištěných příčin srazil chodce, který přebíhal vozovku.

  Vážení čtenáři,

  náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

  Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

  Děkujeme za pochopení.

  POVOLIT