VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projekt Žáby bijí na poplach přinese soutěže i přednášky

Dvůr Králové - Každý rok vyhlašuje Evropská asociace zoologických zahrad (EAZA) kampaň za záchranu některého ze živočichů. Letos si vybrala skupinu, která není mezi lidmi tak populární. Jedná se oobojživelníky.

19.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/archiv

Žáby, mloci nebo čolci nepatří mezi oblíbené domácí miláčky. Právě proto je třeba věnovat jejich ochraně pozornost. „Obojživelníci mnoha způsoby významně obohacují naše životy a náš svět. Jejich prostřednictvím získáváme léky zahrnující komponenty potřebné pro analgetika, antibiotika, stimulanty pro lidi postižené srdečními příhody a potřebné kléčení různých nemocí jako jsou deprese, mrtvice, různé záchvaty, rakovina a Alzheimerova choroba,“ vysvětlil Tomáš Hajnyš zodboru propagace. Jsou také indikátory čistého životního prostředí.

Cílem kampaně je nejen podpořit zájem veřejnosti ožáby, ale také získat peníze na financování projektů. Pořadatelé předpokládají, že se do podzimu podaří získat tři čtvrtě milionu euro. Znich podpoří dvacetakcí.

Královédvorská zahrada jako první projekt zahájila výtvarnou a fotografickou soutěž. „Klání Namaluj obojživelníka má uzávěrku prací do 31.května a vyhlášení vítězů proběhne včervnu na Den obojživelníků. Zároveň vyhlašujeme fotografickou soutěž Obojživelníci před objektivem. Minimální rozměr fotografie je 13×18 centimetrů. Uzávěrka fotografií je posledního srpna a vyhlášení vítězů proběhne 4.října, kdy na Světový den zvířat kampaň ukončíme,“ vysvětlil Hajnyš.

Kromě soutěží chystá zoo na březen akci Na sv. Řehoře žába hubu nezavře. Jde onávštěvy lokalit, kde lze poslouchat žabí koncerty. Vdubnu se koná několik přednášek a soutěží pro děti. Včervnu ještě akce doplní žabí stezka pro návštěvníky se stanovišti, na kterých prokážou své znalosti oobojživelnících. „Po období rozkvětu trvajícím více než 360milionů let nyní hrozí, že třetina až polovina všech druhů obojživelníků by mohla zmizet vprůběhu příštích tří až pěti let,“ zdůraznil problém Tomáš Hajnyš. Kampaň se zaměřuje především na žáby, protože ty tvoří devadesát procent obojživelníků.

Vnašem regionu je místo, kde se již několik let snaží žábám pomáhat při překonávání silnice. Je to Hajnice, kde ochranáři sbírali skokany, ropuchy a rosničky. Směrem na Dvůr Králové byla dokonce umístěna ispeciální dopravní značka. Vloni ji ale neznámý pachatel ukradl.

Do této kampaně se zapojilo tři sta zoo Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Kampaň je podpořena osobou Sira Davida Attenborougha, patrona této kampaně, který naléhavě vyzývá kpřipojení se ktéto kampani, neboť bez ochranářského úsilí a snahy podpořit záchranářský management by stovky druhů těchto úžasných tvorů mohly vyhynout ještě po čas našeho života.

Obojživelníci vznikli již před 360miliony let a žijí do současnosti. Nyní jsou ohroženi takovou měrou jako před 65miliony let dinosauři. Hovoříme okrizi obojživelníků. Od roku 1980zmizelo 122druhů obojživelníků a dalších 435druhů vymizí znaší přírody vblízké budoucnosti, pokud nebudou učiněny kroky kjejich záchraně. Z5918druhů je třetina až polovina ohrožena vyhubením. Pro cca 450druhů obojživelníků je chov vlidské péči jedinou nadějí pro přežití. POČTY OBOJŽIVELNÍKŮ

Třída obojživelníků s5918druhy zahrnuje tři řády: žáby (Anura)– 5211druhů, ocasatí (Caudata)– 535druhů a červoři (Gymnophiona)– 172druhů. Mezi těmito skupinami existují významné rozdíly jednak co se týče počtů druhů, jednak vmíře ohrožení. Například existuje více bezocasých než bezocasých (mloků a čolků) a červoři jsou téměř neznámým řádem. Řád bezocasých zahrnuje 5211druhů, ztoho je 1675druhů (32,1%) ohrožených, čímž výrazně vybočují zprůměrné míry ohrožení obojživelníků jako celku. Mloci a čolci, kterých je 251druhů, vykazují vyšší míru ohrožení (46,9%). Naproti tomu červoři se jeví jako relativně stabilní řád spouhými 2,9% (5 druhy) ohrožených. Dvě třetiny červorů (66 %) jsou ovšem velmi málo známé a jsou zařazeny do kategorie, onichž nejsou kdispozici dostatečnéúdaje.

ŘÁD POČET DRUHŮ % zcelkového počtu OHROŽENO
Žáby (Anura) 5211 88% 1675druhů (32,1%)
Ocasatí (Caudata) 535 9% 251druhů (46,9%)
Červovi (Gymnophiona) 172 3% 5druhů (2,9%)
CELKEM 5918 100% 1931druhů (32,9%)

OBOJŽIVELNÍCI MAJÍ CO NABÍDNOUT

 • Hrají důležitou roli vekosystému, ať už jako predátoři nebo jako kořist, pomáhají udržovat rovnováhu vpřírodě. Tam, kde zmizí, dochází kproblémům.
 • Obojživelníci hrají důležitou roli jako regulátoři bezobratlých živočichů, kteří způsobují člověku škody. Přítomnost obojživelníků zvyšuje úspěšnost zemědělských výnosů.
 • Kůže obojživelníků produkuje látky, které zabíjejí mikroby a viry, což pro budoucnost otevírá možnost léčby široké škály nemocí včetněHIV.
 • Biologové pokládají obojživelníky za „indikátory čistého životního prostředí“, protože bývají jako první zasaženi nepříznivými vlivy životního prostředí. Vykazují-li tedy stavy obojživelníků pokles, znamená to varování pro ostatní druhy živočichů včetně člověka– kůže obojživelníků je vysoce propustná a umožňuje kontaminaci do celého těla, což ztěchto živočichů činí indikátory kvality životního prostředí. Obojživelníci jsou mimořádně citliví na kontaminaci, která může znamenat ohrožení ipro člověka.
 • Žáby mají vlidské kultuře speciální postavení již po mnoho století, jsou pokládány za ztělesnění života a štěstí.
 • Autor: Bedřich Machek

  19.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
  SDÍLEJ:

  SERVIS

  Výroba - Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě POMOCNÍ 15 000 Kč Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě POMOCNÍ PRACOVNÍCI VE VÝROBĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: fyzická zdatnost, , kontakt: osobně - Na Rybníčku 876, Liberec, e-mailem. Pracoviště: Kamax s.r.o., Nudvojovice, č.p. 1474, 511 01 Turnov 1. Informace: Bentsa, . Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 25 000 Kč Strojírenští technici projektanti, konstruktéři KONSTRUKTÉR PŘÍPRAVKŮ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, - SŠ/VŠ tech. směru, ÚSO s maturitou tech. směru,, - znalost zákl. technologií strojírenské výroby a materiálů, tvorby výkresové dokumentace, - znalost v oboru konstrukce nástrojů výhodou, - základní znalosti obsluhy PC a konstrukčního SW pro kreslení přípravků, - schopnost konstruovat ve 3D, - konstrukční tvůrčí představivost, přizpůsobivost operativním potřebám, - schopnost samostatné práce, flexibilita, zodpovědný přístup a spolehlivost, systematičnost. Pracoviště: Sklostroj turnov cz, s.r.o., 512 61 Přepeře. Informace: Alena Vrbatová, +420 734 206 001. Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 12 200 Kč Obsluha šicích a vyšívacích strojů OBSLUHA ŠICÍCH A VYŠÍVACÍCH STROJŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadujeme manuální zručnost a pečlivost, , - kontak e-mailem, lze i osobně v místě výkonu práce, Po - Pá 8-11 hod.. Pracoviště: Roztoky u jilemnice 201, 512 31 Roztoky u Jilemnice. Informace: Volodymyr Hotra, . Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 100 Kč Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČKA V ŘEZNICTVÍ - BRIGÁDA - DVŮR KRÁLOVÉ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRODAVAČ/-KA V ŘEZNICTVÍ - BRIGÁDA - pracoviště Dvůr Králové, V případě zájmu volejte na tel.: 777 315 890 p. Slavík nebo pište na e-mail: reznictviuslaviku@seznam.cz., Jedná se o občasnou výpomoc (hlavně za dovolené, nemoc, před svátky) formou brigády., Požadujeme příjemné a profesionální vystupování, praxi s prodejem výhodou, zodpovědné a samostatné jednání, časovou flexibilitu., Nabízíme nástup možný ihned, práci v čistém a příjemném prostředí rodinné firmy, zaměstnanecké slevy na maso a uzeninu.. Pracoviště: Jaroslav slavík - pracoviště dvůr králové, Riegrova, č.p. 761, 544 01 Dvůr Králové nad Labem. Informace: Jaroslav Slavík, +420 777 315 890.

  DOPORUČENÉ ČLÁNKY

  Ilustrační foto

  Badatelna trutnovského archivu přiblíží návštěvy prezidentů

  Fotbal - ilustrační snímek

  ANKETA: Kteří fotbalisté by teď hráli za Československo?

  ANKETA: Kteří hokejisté by teď hráli za Československo?

  Zahrajte si na hokejového trenéra. Deník v souvislosti se stoletým výročím vzniku Československa připravil mimořádnou anketu. Jak by nyní vypadal společný tým, který by tvořili hráči obou zemí? 

  Odstraňování chyb mě posouvá kupředu, říká biatlonová naděje Michal Krčmář

  Vrchlabí - Sedmadvacetiletý Michal Krčmář se v biatlonovém prostředí pohybuje od deseti let. Sportovec závodící nyní za klub SKP Kornspitz Jablonec se aktuálně připravuje a hlavně těší na novou sezónu.

  Bravo! Vrchlabští fotbalisté sebrali lídrovi bod

  Vrchlabí - Šlágrem víkendového 11. kola krajského přeboru fotbalistů byl duel vedoucích Libčan s Vrchlabím.

  Při srážce dvou aut se zranili tři lidé

  Hajnice - Zranění tří osob si vyžádala dopravní nehoda, ke které došlo v sobotu ráno na hlavním tahu z Trutnova na Dvůr Králové nad Labem (silnice I/37) na odbočce vedoucí do Horního Žďáru.

  DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

  Vážení čtenáři,

  náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

  https info

  Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

  Děkujeme za pochopení.

  POVOLIT