VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projekt Žáby bijí na poplach přinese soutěže i přednášky

Dvůr Králové - Každý rok vyhlašuje Evropská asociace zoologických zahrad (EAZA) kampaň za záchranu některého ze živočichů. Letos si vybrala skupinu, která není mezi lidmi tak populární. Jedná se oobojživelníky.

19.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/archiv

Žáby, mloci nebo čolci nepatří mezi oblíbené domácí miláčky. Právě proto je třeba věnovat jejich ochraně pozornost. „Obojživelníci mnoha způsoby významně obohacují naše životy a náš svět. Jejich prostřednictvím získáváme léky zahrnující komponenty potřebné pro analgetika, antibiotika, stimulanty pro lidi postižené srdečními příhody a potřebné kléčení různých nemocí jako jsou deprese, mrtvice, různé záchvaty, rakovina a Alzheimerova choroba,“ vysvětlil Tomáš Hajnyš zodboru propagace. Jsou také indikátory čistého životního prostředí.

Cílem kampaně je nejen podpořit zájem veřejnosti ožáby, ale také získat peníze na financování projektů. Pořadatelé předpokládají, že se do podzimu podaří získat tři čtvrtě milionu euro. Znich podpoří dvacetakcí.

Královédvorská zahrada jako první projekt zahájila výtvarnou a fotografickou soutěž. „Klání Namaluj obojživelníka má uzávěrku prací do 31.května a vyhlášení vítězů proběhne včervnu na Den obojživelníků. Zároveň vyhlašujeme fotografickou soutěž Obojživelníci před objektivem. Minimální rozměr fotografie je 13×18 centimetrů. Uzávěrka fotografií je posledního srpna a vyhlášení vítězů proběhne 4.října, kdy na Světový den zvířat kampaň ukončíme,“ vysvětlil Hajnyš.

Kromě soutěží chystá zoo na březen akci Na sv. Řehoře žába hubu nezavře. Jde onávštěvy lokalit, kde lze poslouchat žabí koncerty. Vdubnu se koná několik přednášek a soutěží pro děti. Včervnu ještě akce doplní žabí stezka pro návštěvníky se stanovišti, na kterých prokážou své znalosti oobojživelnících. „Po období rozkvětu trvajícím více než 360milionů let nyní hrozí, že třetina až polovina všech druhů obojživelníků by mohla zmizet vprůběhu příštích tří až pěti let,“ zdůraznil problém Tomáš Hajnyš. Kampaň se zaměřuje především na žáby, protože ty tvoří devadesát procent obojživelníků.

Vnašem regionu je místo, kde se již několik let snaží žábám pomáhat při překonávání silnice. Je to Hajnice, kde ochranáři sbírali skokany, ropuchy a rosničky. Směrem na Dvůr Králové byla dokonce umístěna ispeciální dopravní značka. Vloni ji ale neznámý pachatel ukradl.

Do této kampaně se zapojilo tři sta zoo Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Kampaň je podpořena osobou Sira Davida Attenborougha, patrona této kampaně, který naléhavě vyzývá kpřipojení se ktéto kampani, neboť bez ochranářského úsilí a snahy podpořit záchranářský management by stovky druhů těchto úžasných tvorů mohly vyhynout ještě po čas našeho života.

Obojživelníci vznikli již před 360miliony let a žijí do současnosti. Nyní jsou ohroženi takovou měrou jako před 65miliony let dinosauři. Hovoříme okrizi obojživelníků. Od roku 1980zmizelo 122druhů obojživelníků a dalších 435druhů vymizí znaší přírody vblízké budoucnosti, pokud nebudou učiněny kroky kjejich záchraně. Z5918druhů je třetina až polovina ohrožena vyhubením. Pro cca 450druhů obojživelníků je chov vlidské péči jedinou nadějí pro přežití. POČTY OBOJŽIVELNÍKŮ

Třída obojživelníků s5918druhy zahrnuje tři řády: žáby (Anura)– 5211druhů, ocasatí (Caudata)– 535druhů a červoři (Gymnophiona)– 172druhů. Mezi těmito skupinami existují významné rozdíly jednak co se týče počtů druhů, jednak vmíře ohrožení. Například existuje více bezocasých než bezocasých (mloků a čolků) a červoři jsou téměř neznámým řádem. Řád bezocasých zahrnuje 5211druhů, ztoho je 1675druhů (32,1%) ohrožených, čímž výrazně vybočují zprůměrné míry ohrožení obojživelníků jako celku. Mloci a čolci, kterých je 251druhů, vykazují vyšší míru ohrožení (46,9%). Naproti tomu červoři se jeví jako relativně stabilní řád spouhými 2,9% (5 druhy) ohrožených. Dvě třetiny červorů (66 %) jsou ovšem velmi málo známé a jsou zařazeny do kategorie, onichž nejsou kdispozici dostatečnéúdaje.

ŘÁD POČET DRUHŮ % zcelkového počtu OHROŽENO
Žáby (Anura) 5211 88% 1675druhů (32,1%)
Ocasatí (Caudata) 535 9% 251druhů (46,9%)
Červovi (Gymnophiona) 172 3% 5druhů (2,9%)
CELKEM 5918 100% 1931druhů (32,9%)

OBOJŽIVELNÍCI MAJÍ CO NABÍDNOUT

 • Hrají důležitou roli vekosystému, ať už jako predátoři nebo jako kořist, pomáhají udržovat rovnováhu vpřírodě. Tam, kde zmizí, dochází kproblémům.
 • Obojživelníci hrají důležitou roli jako regulátoři bezobratlých živočichů, kteří způsobují člověku škody. Přítomnost obojživelníků zvyšuje úspěšnost zemědělských výnosů.
 • Kůže obojživelníků produkuje látky, které zabíjejí mikroby a viry, což pro budoucnost otevírá možnost léčby široké škály nemocí včetněHIV.
 • Biologové pokládají obojživelníky za „indikátory čistého životního prostředí“, protože bývají jako první zasaženi nepříznivými vlivy životního prostředí. Vykazují-li tedy stavy obojživelníků pokles, znamená to varování pro ostatní druhy živočichů včetně člověka– kůže obojživelníků je vysoce propustná a umožňuje kontaminaci do celého těla, což ztěchto živočichů činí indikátory kvality životního prostředí. Obojživelníci jsou mimořádně citliví na kontaminaci, která může znamenat ohrožení ipro člověka.
 • Žáby mají vlidské kultuře speciální postavení již po mnoho století, jsou pokládány za ztělesnění života a štěstí.
 • Autor: Bedřich Machek

  19.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
  SDÍLEJ:

  SERVIS

  annonce-logo

  Nabídky práce

  + Podat inzerát

  Výroba - Výroba Obsluha strojů 33 000 Kč

  Obsluha stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená OBSLUHA MÍSÍRNY KRMIV A OBILNÍHO SILA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 33000 kč, mzda max. 36000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Uchazeč bude pro práci plně zaškolen. Náplní práce je obsluha počítačem řízené technologie výroby, krmiv, výhodou jsou zkušenosti s obsluhou strojů a jejich údržbou., , příspěvek na stravování, profesní zaškolení, , kontakt: osobně, e-mailem - prace@zea.cz, telefonicky 7.00 - 14.00 hod.. Pracoviště: Zea sedmihorky s.r.o., 511 01 Turnov 1. Informace: Stanislav Padrůněk, +420 602 309 787.

  Gastronomie - Gastronomie Obsluha v zařízeních rychlého 12 200 Kč

  Obsluha v zařízeních rychlého občerstvení OBSLUHA VE FAST FOODU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: základy německého jazyka, zdravotní průkaz, praxe vítána, , kontakt: telefonicky. Pracoviště: Helal-tat food s.r.o. - turnov, palackého 211, Palackého, č.p. 211, 511 01 Turnov 1. Informace: Giorgio Erdas, +420 737 427 604.

  Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 30 000 Kč

  Ostatní pracovníci v oblasti prodeje Prodejce náhradních dílů. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Autorizovaný servis přijme prodejce náhradních dílů, prodej autodílů a příslušenství, evidence zásob, příjem - výdej. Požadujeme : základy práce na PC, ŘP skupiny B, praxe v obchodě, skladové evidenci, nebo přímo v oblasti oprav vozidel a jejich součástí výhodou.Vzdělání SOU s maturitou nebo doloženou obdobnou praxi., Nabízíme práci v mladém kolektivu, firemní benefity, motivační způsob odměny, moderní pracovní zázemí, smlouvu na dobu neurčitou, možnost profesního růstu, ad. .. Pracoviště: Bos auto s.r.o., Na Besedě, č.p. 97, 541 01 Trutnov 1. Informace: Barbora Suchá, +420 499 397 180.

  Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 13 500 Kč

  Zahradníci pro pěstování zahradních rostlin Pomocný zahradník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POMOCNÝ ZAHRADNÍK - náplní práce jsou pomocné zahradnické práce v bylinkové zahradě a ve skleníku, Nabízíme: příjemné pracovní prostředí a dobrý kolektiv v ojedinělém zdravotnickém zařízení, týden dovolené navíc, ihned od nástupu obědy za zvýhodněnou cenu, po odpracování 6-ti měsíců benefit na dovolenou, sport, vzdělávání , možnost úpravy pracovního úvazku. Pracoviště: Oblastní charita červený kostelec - pracoviště žireč, 544 04 Žireč. Informace: Dagmar Flosová, +420 491 610 605.


  DOPORUČENÉ ČLÁNKY

  Trutnov - Slavia 76:69! Hráčky BK Loko Trutnov po vynikajícím výkonu překvapily vysokého favorita z Edenu.
  31

  Basketbalistky Trutnova senzačně porazily Slavii

  Silný vítr lámal stromy v Novém Městě nad Metují.
  8

  Hasiči měli napilno, silný vítr lámal stromy

  Střelkyně Vognarová v Malajsii získala dvě světová zlata

  Kuala Lumpur – Fantastického úspěchu dosáhla na začátku víkendu sportovní střelkyně Gabriela Vognarová. Na akademickém mistrovství světa v Malajsii si nejprve v pátek vystřílela zlatou medaili vzduchovou puškou, přičemž navíc výrazně přispěla k bronzu Češek v týmovém bodování.

  Právě jsme se narodili - březen 2018

  Trutnov /HLASUJTE/ - Svým hlasováním můžete rozhodnout o nejhezčím miminku měsíce Krkonošského deníku. Každý měsíc odměňujeme od ledna 2017 pouze jedno miminko.

  Epidemie chřipkových onemocnění zvolna ustupuje

  Královéhradecko - Epidemie chřipky a akutních respiračních infekcí v kraji pozvolna ustupuje. Počet nemocných se už druhý týden snižuje.

  Dveřmi to nešlo, tak navrtal a otevřel okno, majitelé spali

  Turnov - Neznámý pachatel v noci mezi druhou a sedmou hodinou násilím vnikl do rodinného domu v Turnově. Majitelé v patře spali.

  Vážení čtenáři,

  náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

  Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

  Děkujeme za pochopení.

  POVOLIT