„Doporučujeme členům republikové rady za Královéhradecký kraj vést kroky k odvolání Martina Stropnického z funkce místopředsedy rady,“ uvedl předseda krajské organizace Stanislav Penc. Na jednání v hudebním klubu Barakuda se také zelení zabývali programem pro další činnost. „Založili jsme pracovní skupiny, které se budou zabývat například problémem energetiky nebo odpadů,“ doplnil Stanislav Penc.

Skupiny začnou pracovat ihned. Konference se také zabývala některými regionálními problémy, například prodejem hradu Staré zámky nebo pojmenováním zoologické zahrady ve Dvoře Králové po Josefu Vágnerovi. Blíží se krajské volby a zelení se rozhodli, že do nich půjdou samostatně. Samostatná účast v krajských volbách ale neznamená, že na kandidátce budou pouze členové strany.

„Chceme nabídnout účast také nezávislým osobnostem,“ doplnil předseda krajské organizace Penc. V programu na další roky činnosti se objevují i témata rozvoje venkova. „Chceme například podpořit zachování a rozvoj venkovských škol,“ prozradila místopředsedkyně organizace Sofia Hladíková. Zelení také chtějí otevřít práci ve straně širší veřejnosti.

Mezi hosty jednání byli také poslanci Parlamentu ČR Kateřina Jacques a Přemysl Rabas. Mezi účastníky krajské konference bylo znát ještě jisté napětí, které je důsledkem problémů z jara letošního roku. Tehdy se vytvořily dvě názorové skupiny, nakonec získala větší podporu ta, kterou vedl současný předseda Penc.

„Jednání bylo úspěšné, podařilo se nám prosadit důležité body, například stanovisko k současné situaci kolem ministerstva školství nebo k blížícím se krajským volbám,“ zhodnotil jednání, které končilo až ve večerních hodinách Stanislav Penc. Jako místo jednání si Zelení zvolili hudební klub Barakuda. „Jsem ráda, že se v jejich programu objevila podpora alternativní a regionální kultury,“ uvedla Radka Radová, provozovatelka Barakudy. Už v sobotu se krajští zelení sešli v Barakudě při přípravě programu na nadcházející období, kterému budou dominovat volby do krajského zastupitelstva.

 

Programová konference KO SZ Královéhradeckého kraje

Program vychází zMístního programu (priorit) SZ KHK, který byl zveřejněn vloňském roce.

Přítomní se shodli na nutnosti otevřít práci ve Straně zelených širší veřejnosti. Jako svoje priority vnejbližším období vnímají královéhradečtí zelení zabránění nové výstavbě na zelené louce (mimo již zastavěná území), přesun nákladní dopravy na železnici, podporu veřejné dopravy a to především železniční. Zelení se zaměří na podporu života na venkově a to zejména větší informovaností o možnostech evropských, státních a krajských dotací. SZ bude podporovat spolupráci smístními akčními skupinami (MAS).

Podporujeme alternativní a regionální kulturu vkraji.

Shodli jsme se na nutnosti otevření škol jako komunitních center, na nutnosti udržení venkovských a málotřídních škol, dále na podpoře vzniku alternativních škol.

SZ bude podporovat rozvoj obnovitelných zdrojů energie na území královéhradeckého kraje a za tímto účelem bude usilovat o vytvoření krajské energetické agentury, která by byla garantem myšlenky rozvoje obnovitelných zdrojů energie, tak jak je to vjiných krajích. SZ bude usilovat o vytvoření dotačních titulů voblasti obnovitelných zdrojů energie, úspor energie a modernizace starších elektráren v kraji. SZ bude podporovat výstavbu nízkoenergetických budov a snahu o modernizaci stávajících.

Vrámci nakládání skomunálním odpadem chceme zvýšit informovanost občanů, preferovat předcházení vzniku odpadů, prosazovat třídění odpadů a jeho následnou recyklaci.

Voblasti ochrany přírody podporovat aktivity kuchování a ochraně krajiny a biodiverzity. (CHKO Poorličí, vytvoření databáze a související monitoring, ochrana vod prevence před povodněmi a suchem a jiné).

Pro opatření zvyšující transparentnost rozhodování a hospodaření státní správy a samospráv, budeme vycházet z „Dokumentu pro činnost pracovní skupiny KO SZ KHK pro otevřenou státní správu a samosprávu“.