Soudkyně vzala v úvahu především to, že k soudu nebyl předveden jediný svědek, který by trestný čin šíření poplašné zprávy, jehož se měli členové skupiny Ztohoven dopustit, potvrdil.Sedmičlenná skupina Ztohoven nechtěla po celý den proces komentovat, po zdůvodňovací řeči po rozsudku však soudní síň zaburácela úlevným potleskem. Prokop Bartoníček, David Brudňák, Michal Dvořák, Jan Kaláb, Hynek Štětka, Vladimír Turner a Matěj Hájek si prozatím oddychli. „Tento den nebudu vůbec komentovat, jsme tak ve skupině domluveni, nezlobte se. Všechny informace jsou v prohlášení na našich webových stránkách. Tak jen tři slova: Máme velkou radost,“ řekl pro Deník jeden z členů Ztohoven Prokop Bartoníček.

Státní zástupkyně, která požadovala dvě stě hodin prospěšných prací, si po verdiktu ponechala lhůtu. Pokud by se odvolala, proces by měl pokračování u Krajského soudu v Hradci Králové. „Nechtěli jsme postrašit diváky. Smyslem činu bylo upozornit na to, jak média ovlivňují myšlení diváků. Umění je i polemika s existujícími systémy. K naplnění trestného činu z našeho pohledu v žádném případě nedošlo,“ prohlásil mimo jiné před soudem Prokop Bartoníček.

„Ten, kdo zná prostředí Krkonoš, nemohl si v první chvíli uvědomit, odkud ten výbuch je. V první chvíli si nikdo neuvědomil, že je zabíraná Pražská bouda a hotel, který patří k nám do katastru. Ten výbuch vyšel navíc jakoby z Pece pod Sněžkou. Obrázek byl natolik odlišný od toho, co se běžně vysílá,že si lidé nemohli myslet, že to je u nás. Rozhodně tam nebyl nikdo, kdo by se něčeho takového lekl. Spíš to lidi pobavilo,“ podotkl u soudu jako svědek starosta Černého Dolu Zdeněk Kraus.

Právě jeho výpověď považuje pro konečný verdikt například jeden z šesti obhájců Václav Vlk za stěžejní. „Pan starosta svými slovy vyvrátil, že by u někoho v obci došlo po odvysílání k panice, vyvolání úzkostných stavů nebo pocitům ohrožení. Od té doby jsem čekal, že by mohlo ke zproštění dojít. Od začátku se však domnívám, že jednání, ke kterému došlo v Černém Dole, nenía nemůže být trestným činem,“ dodal po skončení trutnovského procesu advokát. V kauze vypovídala řada osob, jejichž přítomnost neustále zpochybňovali obhájci členů skupiny.

Například soudní znalec z oboru psychologie Jan Lašek se měl vyjádřit k tomu, zda mohl atomový hřib znepokojit obyvatele. „V současné době, kdy k nám prostřednictvím médií tečou zprávy podobného druhu z celého světa téměř denně, se nedomnívám, že by něco takového mohlo někoho vyděsit. Rozhodně jsem já ani mí kolegové nezaznamenali návštěvu nějakého pacienta. Vysílání jsem sám sledoval, upoutalo mě, že je tam něco neobvyklého, ale okamžitě jsem to vyhodnotil jako legraci a recesi. Rozhodně to ve mně nevyvolalo pocit, že bych měl jít do krytu. Navíc jsem pár instruktážních filmů o tom, jak vypadá atomový hřib viděl a k tomu měla tahle hra hodně daleko. Nelze to považovat ani za nějaký masový problém. Rozhodně se tím nezabýval Vatikán ani naše státní orgány,“ uvedl s nadsázkou Lašek.