Chybějící dva zvony už se v Holandsku pomalu dokončují, do 1. prosince budou zkompletované. Panovaly obavy, jestli se do Vánoc vše stihne, podle železnobrodského starosty by to ale neměl být problém. Zavěšením zbývajících zvonů Železnobrodští dva a půl roku po zničujícím požáru definitivně dokončí obnovu zvonice.
„Z Holandska máme informaci, že oba menší zvony už jsou odlité a podařily se. Kováři ještě v současné době pracují na závěsech a srdcích zvonů. Po prvním prosinci už by se měly jen dolaďovat detaily a budeme domlouvat termín, kdy zvony přivezou do Železného Brodu a kdy se zavěsí,“ řekl Deníku starosta Železného Brodu Václav Horáček.
Stejně, jako velký zvon, který zdobí obnovenou zvonici od loňských Vánoc, i dva menší zvony vznikají v holandské dílně českého zvonaře Petra R. Manouška.
Dlouhá léta měla železnobrodská zvonice pouze jeden velký zvon, přestože historicky bylo známo, že zvonice se pyšnila trojzvoním. V období válek bylo v oblibě zvony sundavat a tavit na výrobu munice. To se stalo naposledy za druhé světové války, kdy oba menší zvony zmizely.
Před dvěma lety zmizel i velký zvon, a to při požáru, který zachvátil a zlikvidoval celou zvonici. K nešťastné události došlo v noci 13. května 2007. Jablonecká policie později případ odložila, protože se nenašly jasné důkazy o žhářství nebo nehodě.