Zdeněk Tichý, oblastní ředitel ZZS KHK říká: „Konkrétně z Trutnova zajišťujeme spádové oblasti Pec pod Sněžkou, Radvanice, Chotěvice, Výšinka, Trutnovsko, Žacléř, Úpice a Rtyně v Podkrkonoší.“ Stanici v Trutnově tvoří posádka RLP (Rychlá lékařská pomoc), v níž je řidič, záchranář a lékař, a posádka RZP (Rychlá zdravotnická pomoc) s řidičem-záchranářem a sestřičkou. Stejná situace je i ve Vrchlabí. Ve Dvoře Králové je pouze RLP. „V Trutnově máme pro každou posádku jedno vozidlo a pro oblast Sever ještě tři záložní sanitky. Existuje však zástupnost v rámci Královéhradeckého kra〜je a kdybychom opravdu potřebovali, můžeme dostat vůz třeba z Rychnova nad Kněžnou,“ podotýká Tichý.

Pokud se nejedná o mimořádnou situaci, sanita by měla k pacientovi dorazit do 15 minut. „Vzhledem k tomu, že pracujeme v horském terénu nebo můžeme být u jiného případu, někdy se časový údaj pohybuje okolo dvaceti minut,“ vysvětluje doktor Tichý. Ten upozorňuje na to, že by lidé měli ZZS volat v případech, kdy dojde k náhlému závažnému porušení zdraví, případně k ohrožení života. „Lidé nás ale volají ke všemu. Je pro ně jednodušší vytočit 155, protože je to zadarmo. Pak je na dispečinku, k jakým případům nás pošle,“ konstatuje Tichý. Někdy lidé přesně vědí, co mají říci, aby k nim záchranka přijela, přestože si to jejich případ nevyžaduje. „Pak je to na hranici zneužití naší služby. To lze řešit i u přestupkové komise, ale takto jsem to zatím neřešil,“ dodává Tichý. Ten také říká, že v souvislosti se zavedením poplatků u lékaře nepozoruje zvýšený počet výjezdů zdravotnické záchranné služby.

I tak se dvakrát třikrát do měsíce stane, že záchranka vyjede zbytečně. „Většinou to jsou výjezdy spojené s nadměrným požitím alkoholu. Lidé si neověří, zda postiženému opravdu něco je, a může se stát, že když přijedeme na místo, už tam ani nikdo není,“ potvrzuje Zdeněk Tichý, který zažil u opilců i agresivní chování. „K brutálnímu napadení nedošlo, častější je slovní agrese. Jak se stran postiženého, tak jeho okolí, které je na tom mnohdy stejně, jako sám opilý pacient.“ Proto, pokud záchranáře k případu policisté přímo nezavolají, alespoň je na místo doprovází.

Lékaři, kteří pracují na ZZS, jsou specialisté v oblasti urgentní medicíny a medicíny katastrof. „Jsme více cvičení na zásahy typu hromadných neštěstí. Lékař, než začal působit u ZZS, byl specializovaný na svůj obor, například chirurgii, interní medicínu, pediatrii, nebo ARO,“ vysvětluje doktor Tichý a dodává: „U ZZS musíme znát všechno o všem a být tak dobří, abychom věděli, kam bude léčba směřovat, a abychom kvalifikovaně poskytli první pomoc. Dnes daleko více se dbá, aby se pacient dostal do nemocnice, která je schopná kvalifikovaně poskytnout další pomoc. Takže když zasahujeme u dopravní nehody, kde je případ poranění břicha, hlavy nebo hrudníku, směřujeme pacienta na traumacentra v Hradci Králové buď sami, nebo ve spolupráci s leteckou záchrannou službou.“

Statistika:

OBLAST SEVER – 2007
(stanice Trutnov, Vrchlabí,
Dvůr Králové nad Labem):
RLP 3 314
RZP 1 909
CELKEM 5 223