V soutěži, vyhlášené Nadací Partnerství si vybojovala z 65 stromů republiky postup do finále. Svou majestátností a čtyři sta let starou neohrožeností vůči přírodním katastrofám už zaujala porotu. Stala se totiž jedním z dvanácti stromů, které si zasoutěží o zmíněný titul.

Čtvrteční odpoledne bylo pro vytrvalou lípu slavnostním okamžikem. Sešli se před ní představitelé obce, navrhovatelé z ekologického střediska Sever i zástupci Nadace partnerství.

„Navrhli jsme ji za všechny občany obce. Má opravdu silné kořeny. Její stáří se odhaduje na čtyři sta let. V roce 1740 uhodil blesk do fary a ta vyhořela. V roce 1868 zase shořela od blesku střecha nedalekého kostela. Stromu se vyhnul i kulový blesk, který kolem lítal v devadesátých letech minulého století. Přežil Kyrill, Emmu i další pohromy,“ přiblížila Hana Kulichová ze Severu. Podotkla, že i když lípa roste na pozemku, který má ekologické středisko Sever pronajatý od Pozemkového fondu, majitelé proti kandidatuře na titul Strom roku nic nenamítají.

Však se také Seveřané spolu s obcí o strom dobře starají. V letech 2004, 2005 a 2006 prošla lípa zásadní dendrologickou údržbou. Odborníci vyčistili kmen, který je dutý a byl napadený hnilobou, a místo, kde je otvor, zakryli šindelovou stříškou, aby do kmene nepršelo. Koruna byla postupně prořezána a zpevněna ocelovými lany. „Teď chceme lípu osadit lavičkou. Když jsem ji měřil ve spodní části, samotného mě překvapilo, že má v obvodu osm a půl metru,“ dodal pro zajímavost místostarosta obce Miloslav Klimeš.

Zástupci Nadace Partnerství uvedli, že odbornou porotu právě péče o krkonošskou lípu a jej příběh zaujaly. „Zalíbila se i svým majestátným vzhledem,“ řekla Adéla Badáňová z nadace. O tom, zda se maršovská lípa stane vítězem letošní soutěže, kterou právě Nadace Partnerství vyhlašuje, rozhodne veřejnost prostřednictvím dárcovských DMS a nebo podpisy na arších. Hlasovat se bude od 1. srpna do 10. října. Ve čtvrtek Hana Kulichová ze Severu vylosovala pro krkonošský strom kolíček s číslem 9. Zájemci tedy budou moci posílat své hlasy na číslo 87777. Tvar dárcovské DMS za 30 korun bude DMS–STROM9. Zmíněné podpisové archy si mohou zájemci objednat na internetových stránkách www.nadacepartnerstvi.cz. Archy budou rovněž zpoplatněné. Za 60 korun se na jeden vejde dvacet podpisů. Vítěznému stromu z letošní soutěže vyhlašovatelé zajistí odbornou péči a ošetření nebo pomohou zdarma se zkrášlením jeho okolí.