KRNAP udržuje tradici Muttichových němých značek sto let od doby, kdy se poprvé objevily v západních Krkonoších. Dodnes jsou unikátem nejen v českých horách, ale i ve světě. Originální symboly z dvoumilimetrového ocelového plechu znázorňují nejvýznamnější vrcholy, horské boudy, osady či obce Krkonoš. Díky velikosti 30 až 50 centimetrů a červené barvě jsou vidět i za snížené viditelnosti, ve sněhové bouři či při námraze.

"Takzvané Muttichovky jsou tradiční a specifická krkonošská záležitost, která má v terénu své opodstatnění. Pravdou je, že dnes už málokdo zná přesný význam jednotlivých symbolů. Mnozí na ně dokonce pohlížejí jen jako na nějaké ornamenty. Faktem ale zůstává, že jak v minulosti, tak i nyní to jsou orientační značky, které mohou turistům v nesnázích pomoci," uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Muttichovy němé značky neudávají kilometrové ani časové údaje, ukazují pouze směr k danému místu natočením a šipkou v dolním okraji značky. Pojmenované jsou podle jejich tvůrce Kamila Vladislava Mutticha, člena výboru Svazu lyžařů Republiky československé a nadšeného lyžaře, ale také zdatného malíře a mimo jiné i ředitele divadelního spolku ve Vysokém nad Jizerou. Muttich se před sto lety ujal vypracování symbolů představující důležité krkonošské cíle.

Ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch ukazuje Muttichův obraz. | Video: Deník/Jan Braun

Péči o němé značky se věnuje Horská služba Krkonoše ve spolupráci se Správou KRNAP. "Muttichovky představují velký kus historie Krkonoš. S takovými značkami se nikde jinde v Čechách ani ve světě nesetkáte," upozornil na jejich výjimečnost Pavel Cingr z Horské služby Krkonoše.

"Je dobré je udržovat a zachovávat i v dnešní době, která je plná mobilních aplikací. Může se stát, že člověk u sebe mobil nemá nebo dojdou baterky. Pak jsou Muttichovy němé značky nenahraditelné, protože jsou vidět i za špatného počasí a námrazy, zatímco rozcestníky jsou zamzrlé," dodal.

close Pracovníci Správy Krkonošského národního parku instalovali v úterý na Labské louce první tři obnovené Muttichovy němé značky. info Zdroj: Deník/Jan Braun zoom_in Muttichovy němé značky znázorňují nejvýznamnější vrcholy, horské boudy, osady či obce Krkonoš.

"Snažíme se zachovat jeden z krkonošských unikátů. Muttichovy značky v Krkonoších minulých sto let pomáhaly turistům orientovat se v terénu za nepříznivého počasí, za snížené viditelnosti i v zimě, kdy jsou rozcestníky pokryté námrazou. Jsou jedinečné v celém světě. Neznáme žádné jiné pohoří, kde by podobné ornamenty sloužily pro turisty," řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Nové Muttichovy němé značky vznikaly v kovovýrobě Jiřího Kavána v Dolním Lánově. "Značky jsou vyrobené z dvoumilimetrového plechu. Váží jedno až dvě kila. Použili jsme stejný materiál jako před sto lety, kdy vznikaly. Jejich výhodou je dobrá viditelnost a odolnost," objasnil majitel lánovské kovovýroby Jiří Kaván.

close V kovovýrobě v Lánově na Trutnovsku vznikají nové němé Muttichovy značky pro Krkonošský národní park. Na snímku majitel kovovýroby Jiří Kaván. info Zdroj: Deník/Jan Braun zoom_in V kovovýrobě v Lánově na Trutnovsku vznikají nové němé Muttichovy značky pro Krkonošský národní park. Na snímku majitel kovovýroby Jiří Kaván.

Myšlenky zavedení němých značek pocházejí z počátku první republiky, od Svazu lyžařů Republiky československé (RČS). Prvním důvodem k jejich vytvoření byla nečitelnost letního turistického značení v zimě a druhým jazyková problematika. Počátek Československa byl spjat s pokračováním národnostních sporů mezi českým a německým obyvatelstvem, žijícím v nově vzniklé republice. Nejinak tomu bylo i s jazykovou podobou nápisů na turistických ukazatelích. Němé značky bez jakýchkoliv textů měly tento problém vyřešit.

Vypracování symbolů pro jednotlivé znaky, představující důležité krkonošské cíle, se ujal Kamil Vladislav Muttich. V zimě 1921/22 byly značky vyzkoušeny v terénu na nejnavštěvovanějších místech v západních Krkonoších. "Osvědčily se, a tak bylo celkem odesláno téměř 200 značek krkonošským boudařům, kteří měli zajistit jejich umístění podle zaslaných plánků. V létě 1924 bylo němé značení Krkonoš dokončeno. Muttichovky byly umístěny v celém pohoří, celkově se jednalo o 350 červených cedulí ze silného plechu," přiblížil počátek němých značek v Krkonoších Radek Drahný.

Ve 20. a 30. letech se o značky na obou stranách Krkonoš staral Svaz lyžařů RČS. Když po druhé světové válce zanikl, péči o značky v 50. letech převzala Horská služba. Právě v tomto období došlo na české straně hor k několika obnovám němých značek, zatímco na polské straně zanikly. O obnovení těch českých se v druhé polovině minulého století zasloužila společnost Škoda Auto se závodem ve Vrchlabí. Automobilka se na obnově značek podílí finančně i nyní.

Naposledy byly Muttichovky obnoveny v roce 2003, kdy řemeslníci v dílnách Správy KRNAP ve Svobodě nad Úpou vyrobili 48 nových značek.