Žirafák Jitu, který je vůdčím samcem chovné skupiny v místní zoologické zahradě, získal v úterý nové adoptivní rodiče. A to ne ledajaké. Jsou jimi české basketbalové reprezentantky.

Přiblížili jim žirafy

„Velice oceňujeme, že to je iniciativa samotných hráček," komentovala akci Jana Myslivečková, tisková mluvčí zahrady. Reprezentantky, které jsou v nedalekých Lázních Bělohrad na soustředění před mistrovstvím Evropy, trávily úterní odpoledne bez basketbalových košů. Ředitel zoo Přemysl Rabas jim při procházce představil některé novinky letošní sezony.

První delší zastávka byla u pralesní žirafy okapi. Ta zaujala hráčky jsou elegancí i tím, že je jiná zoo ve východní Evropě nechová.

Před pavilonem žiraf síťovaných, který je domovem samce Jitu se rozdělila skupina na dvě části. První zamířila na ochoz krmit žirafy větvemi s listím, druhá se dozvěděla něco víc o dlouhokrkých kopytnících. Ošetřovatelé Jiří Kabát a Luděk Čulík ukázali basketbalistkám některé žirafí artefakty, například lebku, obratle, kosti nebo kůži. Hráčky zaujala například informace o dokrmování. „Dáváme jim do směsi ovesné vločky a další obiloviny," uvedl Jiří Kabát. Na to reagovala Ilona Burgrová slovy, že to vlastně dostávají také. „Je to skoro jako müsli," shodla se s Kabátem. Stejně tak našly basketbalistky shodu v nejčastějším onemocnění, kterým jsou problémy s chrupavkami kolen.

Největším zážitkem bylo pro všechny krmení žiraf. Díky ochozu nad výběhem si tak basketbalistky hleděly s vysokými kopytníky doslova z očí do očí.
„Je to pro nás netradiční odreagování od povinností soustředění. Krmení bylo úžasné," komentovala Ilona Burgrová. Podobně se ale vyjadřovaly i další reprezentantky. „Jsou to krásná zvířata. Chtěla bych tady v zahradě bydlet. Určitě se sem ještě vrátím," znělo na ochozu.

Basketbal pomáhá

Ředitel zahrady Přemysl Rabas při předávání adopčního certifikátu připomněl, že basketbal se již na záchraně ohrožených zvířat podílí. „Čínský hráč Jao Ming se stal tváří kampaně v boji proti vybíjení nosorožců a slonů kvůli rohům," uvedl. Za odměnu dostal od českých hráček knihu o stříbrném úspěchu na mistrovství světa 2010.