„To je i důvod, proč jsme se na besedě se starosty bavili o tom, jestli a za jakých podmínek nastavit nějaká regulační opatření jako registrace pro vstup do jednotlivých zón národního parku, omezení příjezdu aut a další možnosti, jak regulovat pohyb lidí na horách, aby nebyl pro lidi více stresující, a aby zůstal přínosem pro jejich fyzické i duševní zdraví,“ prohlásil český prezident.

„Větší potíž než návštěvnost samotnou vnímáme nedodržování pravidel pohybu v klidovém území, které je na vrcholu vymezeno řetězy,“ zdůraznil ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Ředitel Správy Krkonošského národního parku Robin Böhnisch.
Ředitel KRNAP Böhnisch: Stav krkonošské přírody je nejlepší za posledních 70 let

Ten potvrdil, že s prezidentem otevřeli téma vstupného do národních parků. „To by nemělo představovat nástroj regulace, ale zdroj prostředků na obnovu infrastruktury a jako připomínka toho, že návštěvník vstupuje do výjimečného území, kde platí určitá pravidla. Symbolické vstupné vybíral v Krkonoších už hrabě Harrach. Šlo o dva krejcary, tedy cenu jednoho vajíčka,“ připomněl Robin Böhnisch. Na polské straně Krkonoš se platí za vstup do národního parku už téměř třicet let, letos došlo k navýšení na 9 zlotých za jeden den (podle aktuálního kurzu 50 Kč).

Ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch (vlevo) provedl prezidenta Petra Pavla expozicí Muzea Krkonoš.Ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch (vlevo) provedl prezidenta Petra Pavla expozicí Muzea Krkonoš.Zdroj: Tomáš Fongus/Kancelář prezidenta republiky

Před pěti lety výzkumná agentura pro KRNAP v terénu zjišťovala, jak se k případnému zavedení vstupného staví turisté. Zhruba tisícovky návštěvníků hor se ptali, co by řekli poplatku 30 Kč. „Pro bylo hodně přes 90 procent polských turistů a těsná nadpoloviční většina těch českých. Z nich nejvíce se vstupným souhlasila věková skupina 60+. Dnes bychom se asi ptali na stejnou částku jako se platí v Polsku, tedy 50 korun s poznámkou, že by se stejně jako v Polsku netýkala místních. To by v našem případě znamenalo občany 29 krkonošských obcí, a vztahovala by se jen na klidová území - hřebeny hor,“ uvedl ředitel Správy KRNAP.

Správa českého Krkonošského národního parku nicméně nemůže sama zavést poplatek za vstup do národního parku. „Podle dosavadních právních analýz by muselo dojít ke změnám zákonů, možná i Ústavy. Je to na politicích, my jsme připraveni debatu znovu a znovu otevírat, vybavit volené zástupce argumenty, ale sami od sebe vstupné zavést nemůžeme,“ vysvětlil ředitel Správy KRNAP.

Podle něj se prezident Petr Pavel zajímá o ochranu přírody a krajiny dlouhodobě. „Významnou roli v tom hraje jeho poradce, někdejší ministr životního prostředí Ladislav Miko. Před nedávnem jsme se s prezidentem a dalšími kolegy z národních parků a Agentury ochrany přírody a krajiny sešli v Amálii, chatě v oboře v Lánech, kde už Václav Havel založil milou tradici setkávání prezidenta se zástupci nejrůznějších resortů. Pan prezident se už v té době vyjadřoval, že má problém užít si přírodu, je-li přelidněná způsobem, jakým se to nyní stává v hezkých dnech na Sněžce,“ řekl Robin Böhnisch.

Do Krkonoš zamíří během letních prázdnin tisíce turistů.
Krkonoše zasáhla epidemie sobectví, hlásí KRNAP. Pozor také na úrazy a pády

Ochránci přírody řešili s prezidentem možnosti regulace, ta ale není možná bez účinného zapojení polských partnerů. „Větší část vrcholu včetně nejvyššího bodu Sněžky leží v Polsku. Česká lanovka už regulována je a další přirozenou regulací je náročnost výstupu z české strany. Větší potíž než návštěvnost samotnou vnímáme nedodržování pravidel pohybu v klidovém území, které je na vrcholu vymezeno řetězy,“ dodal ředitel Správy KRNAP.

Prezident Petr Pavel ocenil rekonstrukci Muzea Krkonoš ve Vrchlabí, které je otevřené teprve měsíc. „Je to mimořádně zdařilá expozice, která interaktivní formou provází návštěvníka od doby starých nálezů na území Krkonošského národního parku, které nás vedou milióny let do naší historie až k dnešku, do moderní doby. Myslím, že je to určitě velice dobrý počin a bude dobře, když lidé, kteří budou navštěvovat Vrchlabí, tuto možnost nevynechají,“ prohlásil český prezident.

Ředitelství polského Karkonoského Parku Narodowého (KPN) zvýšilo od 1. března 2023 cenu vstupného do národního parku. Dosud jednodenní vstupné stálo 8 Zł, třídenní pak 20 Zł. Nově stojí vstupné 9 Zł, resp. 24 Zł. Pokladny jsou na přístupech z polského vnitrozemí. Při vstupu do KPN z české strany na ně nenarazíte, návštěvníci si mohou zakoupit vstupné do KPN elektronicky na adrese https://kpn.eparki.pl/, případně přímo v terénu přes QR kódy, dostupné třeba na rozcestnících, či u pracovníků agentury, která vstupné do polských národních parků vybírá. Snížené vstupné platí žáci a studenti, důchodci, hendikepované osoby a vojáci z povolání. Děti ve věku do 7 let vstupné platit nemusí. Turisté procházející po hřebenové Cestě česko-polského přátelství vstupné do KPN neplatí vzhledem k přeshraničnímu charakteru cesty.