Krtek, jak si pro dům zvolila veřejnost v hlasování název, se zařadil mezi unikátní stavby regionu. A po zásluze se nyní těší velkému zájmu veřejnosti.

Unikátní stavba 
ve všech směrech

„Tvar domu vychází z geometrie pohoří Krkonoš a slouží jako nástroj ke studiu a pochopení jejich jedinečné topografie. Stavba je zapuštěná do země a prostřednictvím zelené střechy z horských rozchodníků je harmonicky napojena na krajinu zámeckého parku," popsal objekt jeho architekt Petr Hájek.

Kromě jedinečného tvaru je Krtek zajímavý řadou dalších prvků. Světovým unikátem jsou podle architekta prosklené části fasády. „Původní požadavek na 4,3 metru vysoké nedělené protipožární sklo se ukázal jaké téměř neproveditelný. Dodavatel proto vyvinul technologii na výrobu takového skla. Nyní je v Evropě jediný, kdo to dokáže," uvedl pro zajímavost architekt. Správci národního parku projekt, který je podpořen evropskými fondy, vybrušovali pět let. Samotná stavba po dlouhých přípravách začala v roce 2011.

Přestože se náklady odhadovaly na 99 milionů korun, nakonec je výsledná cena o 13,5 milionu nižší. A zahrnuje i veškeré vybavení. „Začínáme novou etapu v ekologické výchově Správy KRNAP. Od požáru objektu v klášterní zahradě jsme neměli odpovídající prostory pro programy ekologické výchovy," připomněl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

Místo osvěty, vzdělávání i diskusí

Dodal, že dům je navržen s ambicí vytvořit stavbu, která by mohla být příkladem ekologického přístupu k architektuře a trvale udržitelného využívání krajiny. „Bude místem osvěty a diskusí nad ekologickou problematikou, místem pro vzdělávání a výchovu dětí, mládeže i dospělých, kteří tak získají hlubší povědomí o přírodě a krajině a respekt k hodnotám přírodního bohatství," vyjmenoval atributy Krtka ředitel Hřebačka.

Díky zapuštění do terénu je objekt energeticky nenáročný s velmi malými tepelnými ztrátami.

Pro vytápění je využita technologie tepelného čerpadla. Hlavní nosné konstrukce a stěny podzemní části jsou z pohledového betonu. Vnitřní dělicí příčky a nábytek jsou z překližkových desek.
Sál s kapacitou 76 míst a dvěma bezbariérovými pro imobilní posluchače slouží jako zázemí pro přednášky a konference.

„Díky použití širokoúhlého plátna a prostorového zvuku má tento prostor i parametry malého kinosálu. K samotné výuce bude sloužit laboratoř a učebna. Přímý kontakt teoretické a praktické části výuky hraje při vzdělávání důležitou roli. Proto je laboratoř součástí prostoru učebny. Do laboratoře se vejde 16 studentů a do učebny 30. V objektu je dále výstavní prostor, knihovna, ekoporadna a parkovací stání pro klienty," popsal interiér Krtka mluvčí Radek Drahný. Aktuálně je zde k vidění výstava snímků slavného fotografa a hydrobiologa Jana Petra Juračky. Připraven je i cyklus programů pro veřejnost. Probíhat budou každý čtvrtek od 18 hodin.