„Pracuji na zahradě poprvé v životě, u nás na Tchaj-wanu totiž nic podobného nemáme, ale líbí se mi to, jsem ráda, že jsem si to mohla vyzkoušet," říká Wen-Lin, jedna z účastnic dobrovolnického workcampu, který zrovna probíhá v domě DOTEK v Horním Maršově.

Ze tří kontinentů

Šestnáctičlenná skupina mladých lidí od 18 do 30 let přijela pomáhat v rámci mezinárodního dobrovolnického projektu zaměřeného na ekologii a renovační práce pod záštitou organizace INEX-SDA. Účastníci pochází ze Španělska, Tchaj-wanu, Srbska, Jižní Koree, Ruska, Francie, Mexika, Lotyšska i České republiky a věnují se především práci pro ekologicky šetrný dům DOTEK. Navíc ale poznávají i místní krajinu a vyměňují si jazykové i kulturní zkušenosti.

„Proč jsem přijela do České republiky? U nás se říká, že je Česko krásná země a že je potřeba ji aspoň jednou vidět. Nechtěla jsem ale přijet jako klasický turista, chtěla jsem poznat běžný život místních lidí, proto jsem zvolila formu workcampu. Líbí se mi, jak je tato země odlišná od naší, všechno je zde úplně jiné. Moc se mi líbí hory a moc mi chutná česká kuchyně," doplňuje Wen-Lin a masíruje si u toho namožený nárt. V úterý totiž společně s ostatními hrála míčové hry v areálu U pěti buků v Trutnově a jak vidno, vložila do hry nejen celé své srdce.

Malebná krajina Krkonoš učarovala i Ljubě z Ruska. „Nejvíc se mi zatím asi líbil výlet na Sněžku. U nás doma hory nemáme, tak pro mne bylo horolezectví opravdový zážitek. Také jsem spokojená s místní kuchyní a hlavně místními lidmi. Myslím, že jsme se jako skupina velmi dobře sešli, cítím tady silný kolektivní duch, táhneme za jeden provaz," říká Ljuba a čistí u toho historické střepy nalezené při rekonstrukci barokní fary DOTEK.

Silný týmový duch cítí i jedna z českých vedoucích workcampu, Barbara Gorroňová: „Vedení dobrovolnického projektu je pro mě přínosnou zkušeností, co se týká organizace a zlepšení komunikačních dovedností. Zároveň si práci a pobyt v malebném Horním Maršově užívám. Mám radost z celé skupiny, která je jednotně naladěna. Držíme se pohromadě ať už při práci, tak při volnočasových nebo vzdělávacích aktivitách, které nám dům a přírodní okolí nabízí."

Zajdou si i na pivo

Zaměstnanci střediska ekologické výchovy se na oplátku snaží, aby si dobrovolníci odpočinuli při zajímavých aktivitách a aby se o našem regionu také něco dozvěděli. Hned po příjezdu spolu například absolvovali biomonitoring v maršovském potoce, kde jim ředitel SEVERu Jiří Kulich odborně popsal bezobratlé živočichy, které si sami vylovili. Pak se s průvodci prošli na Sněžku, na Rýchory, viděli hrádek Aichelburg nebo křížovou cestu vedoucí ke kapli sv. Anny. A samozřejmě zakouší i typicky české posezení v hospodách a ochutnávají místní značku piva Krakonoš.

Dobrovolníci jsou v DOTEKu na dva týdny, zítra jim pobyt končí. Vzhledem k úspěšnosti celé akce a spokojenosti zúčastněných, zřejmě nejsou dobrovolníci v Maršově naposledy.

Celý projekt je připravený neziskovou organizací INEX-SDA ve spolupráci se střediskem SEVER. INEX-sdružení dobrovolných aktivit přijímá zahraniční dobrovolníky na krátkodobé i dlouhodobé projekty a stejně tak umožňuje českým dobrovolníkům vycestovat do zahraničí. Cílem projektů v České republice je nejčastěji rozvoj venkova a místních komunit, řešení ekologických problémů nebo rekonstrukce historických objektů.

(njt)