Letos, podobně jako v předchozích letech, máte kalendář nabitý akcemi. Je to důležitý zdroj příjmů pro hospitál?
Určitě. Prohlídky expozic jsou naše hlavní činnost. Vedle toho jsou zdrojem našich příjmů nájemní akce, a to nejen kulturní. Nabízíme například možnost uspořádat svatbu, kterých v našem areálu bývá v průběhu sezony kolem čtyřiceti. Svatebčané spíš preferují obřad venku, hlavně v bylinkové zahradě nebo na nádvoří. Svatby se konají i ve vnitřních prostorách. V kostele jsme měli také církevní svatby, křtiny, dokonce i pohřby. Snažíme se ekonomicky udržovat chod areálu tak, abychom nebyli závislí vyloženě jen na prohlídkách. Proto existuje možnost využít areál pro různé akce, které se sem hodí. Z nich nám plyne příjem. Vedle toho můžeme návštěvníkům kulturních akcí jejich zážitek zpříjemnit. Například když v létě večer rozsvítíme nádvoří, tak lidé vidí areál trošku jinak. Ve sklepení pronajímáme archivní boxy, takže kdokoli ze zájemců si v hospitálu Kuks může archivovat za malou úplatu svoje vína.

Mezi nejvyhledávanější akce v areálu hospitálu Kuks patří Vinobraní. Letos se bude konat 14. září.
Novinky i osvědčené akce a trhy. Hospitál Kuks se probouzí do nové sezony

A dělají to lidé?
Dělají. Máme poměrně dost nájemců. I tohle prostě nabízíme jako službu.

Jezdí na Kuks hodně cizinců?
Návštěvníci ze zahraničí nám ubyli, především autobusy seniorských turistů z Německa. Naopak k nám začali poměrně často jezdit polští návštěvníci v organizovaných skupinách, což dříve nebývalo.

Vstup do prohlídkových okruhů si loni zaplatilo 63 tisíc lidí, tisíce dalších ale přijelo do Kuksu jen na procházky do otevřeného areálu a bylinkové zahrady. Návštěvnost je tak výrazně vyšší. Je to tak?
Ano. Velké množství lidí jezdí do Kuksu vyloženě proto, aby se prošli v areálu. Musíme počítat s tím, že od rekonstrukce uplynulo deset let a řada lidí už interiéry viděla, byť se expozice snažíme neustále doplňovat. Největší návštěvnický boom byl v letech 2015, 2016, kdy k nám jezdilo přes sto tisíc návštěvníků. Návštěvnický trend nicméně pokračuje, je za tím i dobrá dostupnost kvůli dálnici. Lidé k nám jezdí rádi, prochází se po areálu. Cítí se tady dobře, doufám. Často bývá plno, i když máme zavřeno. Venkovní areál totiž zůstává otevřený celoročně. Dobře nám funguje bylinkářství i vzdělávací centrum.

Jak je využívané vzdělávací centrum?
Dům už desátou sezonu po obnově žije i jinak, než jenom návštěvnickým provozem. Každoročně máme prakticky až do listopadu pravidelně hodně zájemců. Jezdí k nám účastníci různých kurzů na pobyty, které se týkají například bylinkářství, ale i jógy. Náš dům tak žije celoročně, nejen v hlavní sezoně. Máme v hospitálu ubytované skupiny, které v areálu smysluplně tráví čas.

Do Kuksu se jezdí i na jógu?
Ano, také. Máme tady řadu různých pohybových aktivit a vzdělávacích akcí. Areál má svoji atmosféru, kvůli které sem lidé jezdí. Probíhají tady různé kurzy, školení, semináře a další akce. Je možné tady vidět studenty vysokých a středních škol, jak malují v zahradě nebo lapidáriu. To funguje velmi dobře díky tomu, že nabízíme ubytování přímo v areálu. Vedle klasického turistického ruchu tak žije hospitál i trochu jiným způsobem. Tenhle trend držíme. O kurzy je pořád zájem, rezervují se u nás rok dopředu.

Kde jsou účastníci kurzů a školení ubytovaní?
Máme ubytování pro 29 osob ve 14 pokojích. Ubytovací blok se nachází v jihovýchodním křídle hospitálu, přibližně 50 metrů od Hospody Na Sýpce. K pronájmu nabízíme 5 učeben. Jejich standardní kapacita je 15 - 20 osob. Každá z nich má variabilní zasedací pořádek. Lze je tak využít například na seminář, školení, vzdělávací kurz, cvičení jógy, pohybové aktivity nebo jakoukoli jinou akci. Můžeme zajistit i malířské či keramické stojany a ruční lis na linoryt.

Na co se můžou těšit návštěvníci v letošním roce?
Letos připomeneme 340 let od narození sochaře Matyáše Bernarda Brauna a 40 let od otevření lapidária. V kukském lapidáriu bude vystavena kopie předlohy sochy Víry, dřevořezba Braunova betléma, včetně polychromované verze. Turisté budou mít příležitost seznámit se se základními kamenickými nástroji. Návštěvníci tak mimo jiné uvidí, s čím pracovalo šest Braunových tovaryšů v jeho pražské dílně. Například sochy Ctností a Neřestí tam vznikaly v průběhu dvou let. Restaurovat se bude originál Braunovy sochy Anděl Gloria, který se nachází v jihozápadní části zahrady a lidé tak budou mít možnost vidět restaurátorské práce přímo v akci. Socha byla původně umístěna v hlavním reliéfu Braunova betléma. Pokračujeme rovněž v restaurování obrazů z cyklu ze života sv. Jana z Boha. Obrazy se vracejí na původní místo v 1. patře chodby severního křídla hospitálu. Chystáme výstavu obrazů Patrika Rutkovského na téma Ctnosti a Neřesti. Výstava bude volně přístupná v bývalém sklepení hospitálu od 11. května.

Chystáte i nějaké novinky přímo pro turisty?
Připravujeme vlastní řadu suvenýrů. Nově bude sortiment na pokladně doplněn například o trička, čepice, leporelo soch Ctností a Neřestí, nové vizitky s deníky, odznaky a keramiku. Vydány byly dvě nové publikace: reprint Hrabě Swéerts-Špork a jeho hospodářské zásady od Ferdinanda Menčíka a novodobý průvodce Hospitál v Kuksu od Pavla Vlčka.