Třetí rok po masivní obnově, třetí rok s více než sto tisíci návštěvníky. Hospital Kuks neztrácí na atraktivitě.

„Už na začátku října jsme dosáhli magické stotisícové hranice. Do konce roku nás čekají ještě vánoční trhy, máme objednané i zájezdy. Proto předpokládám, že letošní rok zakončíme na čísle 110 tisíc lidí. I třetí sezonu po obnově proto považuji za mimořádně úspěšnou,“ pochvaluje si Libor Švec, kastelán Hospitalu Kuks.

NOVÉ PROHLÍDKY?

Potěšily ho prý úspěchy nových akcí, které Hospital v letošním roce hostil. „Ukazuje se, že kulturní akce jsou mezi návštěvníky velmi populární. Lidé si pochvalovali osvědčené sešlosti, ale i nové, třeba Baroko naoko, které určitě zopakujeme. A třeba na nedávný Tajemný Kuks dorazilo až tisíc lidí. To je úžasné a velmi úspěšné číslo,“ říká Libor Švec.

I díky zájmu veřejnosti o návštěvu v netradičních večerních hodinách kastelán uvažuje o tom, že Hospital zpřístupní také alternativním prohlídkám. „Mohli bychom Kuks ukazovat i jinak. Zatím nad tím jen přemýšlím a uvidíme, jestli se to ujme. Ale zájem o něco netradičního ze strany veřejnosti byl a je. A to je výzva,“ plánuje kastelán Hospitalu Kuks. „Ve speciálních prohlídkách bychom ukazovali i prostory, kam se běžně nechodí. Třeba půdy a sklepy, aby se Hospital stal atraktivním třeba i v jiných hodinách,“ doplňuje.

Barokní památka dál vylepšuje svou bylinkovou zahradu. Přístupná je bez poplatku, lidé sem chodí relaxovat i obdivovat plodiny, které tu zahradníci pěstují. „Zeleninové záhony jsou větší a pestřejší. Totéž platí o stromech. Zahrada se zlepšuje a je jedním z příkladů, že památka může žít i opačně, než když se na ni projevuje zub času. Je v lepší kondici než ihned po obnově,“ poukazuje Libor Švec.

PAMÁTKOVÝ OSCAR

Sezona na Kuksu byla specifická i díky ocenění, které v letošním roce Hospital získal. Jako první v České republice obdržel tzv. památkového Oscara, Grand Prix Ceny Evropského kulturního dědictví Europa Nostra. Prestižní cena, spojenou s odměnou ve výši 10 tisíc eur, je historickým tuzemským úspěchem.

„Kuksu se daří. Co se týče turismu a návštěvníků, byl to velmi úspěšný rok. Už třetí sezonu k nám lidé jezdí také na semináře, kurzy, plenéry. Kuks tak ožívá i vzdělávacími a kulturními akcemi,“ dodává Libor Švec.

Hospital má v příštím roce nabídnout také doplněné expozice o nový restaurovaný mobiliář. „Ale to bych teď ještě nerad blíže prozrazoval,“ usmívá se Švec nad tahákem pro rok 2018.