Nový ředitel Kulturního centra Lukáš Hajn navrhl zastupitelům vloni tuto výměnu za původní městské kino v Žižkově ulici, jehož provoz se stal neefektivní. Nové kino „Sféra“ zahájí oficiálně svůj provoz dnes večer premiérou české komedie Jiřího Vejdělka Muži v naději, v hlavních rolích s Boleslavem Polívkou a Jiřím Macháčkem. Nové kino v následujících dvou týdnech divákům nabídne také projekce dosud nejúspěšnějších 3 D filmů za zvýhodněnou cenu 30 korun vstupného.

„Nechceme jen nalákat diváky, ale především je přesvědčit o tom, že takový požitek z nové projekční technologie doma nikdy nezažijí,“ řekl Hajn novinářům i zastupitelům města, které na první projekci současně pozval.

Zastupitelé totiž více než půl roku zvažovali, zda modernizovat, nebo se rozloučit s budovou klasického kina, které bylo ve městě zbudováno v roce 1989 pro tehdejší sovětskou posádku. Sál pro více než 400 diváků po dvacet let sloužil městu nejen jako kino, ale i jako místo pro pořádání rozsáhlých kulturních a společenských akcí, zejména v době dlouhotrvající přestavbě původní Střelnice. Avšak nové prostory pro stovku diváků mají být pro uživatele ekonomicky výhodnější, nejmodernější technologie žádanější a navíc v centru města pro návštěvníky i dostupnější.

Podle Hajna se už předběžně projevil takový zájem diváků, že počítají s promítáním dvakrát denně, o víkendech i s termínem třetím. Město se ale zatím nerozloučí ani s budovou starého kina. Zastupitelé schválili návrh, podle kterého bude Kulturní centrum jeho objekt udržovat do konce příštího roku, kdy počítají s jeho prodejem a dalším využitím, podle podmínek nového územního plánu. Do té doby jej bude možné nárazově použít pro rozsáhlé kulturní a společenské akce, podobně jako doposud.

Otakar Grund